Sfora dzikich psów grasuje w lasach. Strażacy ostrzegają

fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

Jest ich około piętnastu i grasują w lasach wokół Słowikowa w powiecie gnieźnieńskim. Zagryzły już sarnę, atakują zwierzęta na prywatnych posesjach. Strażacy z OSP Słowikowo apelują do mieszkańców o ostrożność podczas spacerów.

Słowikowo leży w gminie Orchowo, w powiecie słupeckim, między lasami i jeziorami, kilkanaście kilometrów od Skorzęcina. I to właśnie tam grasuje sfora zdziczałych psów, które sieją postrach wśród mieszkańców.

Strażacy z OSP Słowikowo 23 stycznia na swoim profilu społecznościowym na FB opublikowali nagranie sfory, które wykonał jeden z mieszkańców. Zamieścili też komunikat z ostrzeżeniem: „Napisał do nas mieszkaniec Słowikowa: „Goniłem i nagrałem watahę psów i wilków hybryd, które zabiły m.in. sarnę 50-100 m od szkoły, a w piątek atakowały konia na moim terenie. Były od niego już tylko 3 metry ale cudem udało się je zawrócić. Biegłem za nimi wyganiając poza teren, w kolejnych dniach tropiłem znajdując świeże ślady, krew, słyszałem je i widziałem chowające się – w lasach i dzikich terenach przy Noteci.” Apelujemy o rozwagę podczas spacerów na leśne tereny oraz prosimy, by uważać na swoje zwierzęta”.

Według ustaleń strażaków i osób, które widziały sforę, psów jest około piętnastu. W takiej grupie bez problemu dopadną i zagryzą sarnę czy nawet jelenia. Ale ponieważ to psy, więc nie uciekają przed ludźmi tak jak wilki i chętnie polują też na zwierzęta trzymane w domach i gospodarstwach.

Jak informuje portal „Gniezno Nasze Miasto”, sprawa dzikich psów została zgłoszona do urzędu gminy w Orchowie, a także do Powiatowego lekarza Weterynarii w Gnieźnie. Jak jednak urzędnicy zamierzają sobie poradzić z problemem – jeszcze nie wiadomo. Na razie strażacy z OSP Słowikowo opublikowali swój apel, zalecając ostrożność podczas spacerów po lesie. Zwłaszcza ze swoimi psami.

Podziel się:

Ostatnio dodane: