Schronisko dla zwierząt w Poznaniu apeluje, by nie strzelać w Sylwestra

fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Schronisko dla zwierząt w Poznaniu apeluje, by zrezygnować z fajerwerków w sylwestra. „Prosimy, aby w tym sylwestrowo-noworocznym czasie pamiętać o wszystkich zwierzętach dzikich, leśnych, domowych i schroniskowych dla których huki i wybuchy są bardzo niebezpieczne”.

Zwierzęta bardzo źle znoszą huk wystrzałów – wiele z nich w przerażeniu ucieka podczas spacerów, a straż miejska i schroniska dla zwierząt mają pełne ręce roboty, przyjmując i ratując takich uciekinierów. Niestety, wiele takich ucieczek nie kończy się powrotem do domu, bo zaginionego pupila nie udaje się znaleźć.

Dlatego do sylwestra trzeba się przygotować. Jak radzą specjaliści ze schroniska, właściciele powinni otoczyć swoje zwierzęta szczególnym wsparciem oraz wyrozumiałością w tym czasie, a przede wszystkim zachowywać się spokojnie. Zwierzę wyczuwa nerwowść właściciela i ona mu się udziela.

„Przed sylwestrem należy zaopatrzyć swoje psy w adresatki oraz upewnić się, że chipy są zarejestrowane i posiadają poprawne dane” – radzą pracownicy schroniska. – „Koniecznie pamiętajcie o naładowanym telefonie, aby się móc do was dodzwonić. Każdy wybuch może spowodować spłoszenie zwierzęcia, jego wyswobodzenie się z obroży, szelek i ucieczkę. Wyjdźcie na spacery dłuższe z psami najlepiej przed południem, aby eksplorowały, wybiegały się, najlepiej w miejscach dalekich od huków, np. las. Potem coraz bliżej wieczora ograniczcie je tylko do tych koniecznych. Zabezpieczcie psy jak możecie, w szelki i obroże, zmniejszycie ryzyko zerwania się. W domu włączcie muzykę, telewizor, aby zmniejszyć hałasy dochodzące z zewnątrz. Możecie również zasłonić rolety, zasłony, aby nie dochodziły również światła fajerwerków. Otwórzcie szafę, aby kot mógł się schować, i akceptujcie każde miejsce, każdą kryjówkę (nawet tą zakazaną) w ten jedyny wieczór, aby wasze psy, koty, króliki i inne czuły się bezpiecznie w domu i przy was”.

Pracownicy schroniska zapewniają, że będą na bieżąco publikować informacje o wszystkich zwierzętach przywiezionych w czasie sylwestra i 1 stycznia na portalach takich jak zaginione/znalezione zwierzęta – Poznań i okolice oraz na swoim profilu na Facebooku.

Podziel się:

Ostatnio dodane: