Sanepid ostrzega przed piciem wody z kranu w kilku miejscowościach. „Woda jest nieprzydatna do spożycia”

fot. unsplash (zdjęcie ilustracyjne)

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile wydał zakaz picia wody z kranu w miejscowościach Wysoka, Wysoczka, Bądecz oraz Sędziniec. „Woda jest nieprzydatna do spożycia przez ludzi” – poinformował sanepid.

Badanie próbek wody pochodzących z wodociągu publicznego w Wysokiej, który zaopatruje w wodę mieszkańców tych miejscowości wykazało, że „jakość wody nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2017 r., poz. 2294) pod względem bakteriologicznym” – jak informuje PSSE w Pile.

Dlatego 23 listopada został wydany zakaz picia wody z tego wodociągu.
„Woda jest nieprzydatna do spożycia przez ludzi” – informuje PSSE. – „Wody nie wolno wykorzystywać do picia, przygotowania posiłków, do mycia i płukania warzyw oraz owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością. Woda bez ograniczeń może być używana do pozostałych celów domowych (kąpiel, prace porządkowe czy spłukiwania toalet)”.

Sanepid poinformował też, że administrator wodociągu został zobowiązany do zapewnienia zastępczego źródła zaopatrzenia mieszkańców w wodę oraz podjęcia działań naprawczych, by przywrócić wodzie jakość zgodną z obowiązującymi wymagania.

Podziel się: