Samorząd szuka oszczędności. Latarnie będą działać krócej

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Lampy w leszczyńskich parkach i na skwerach będą się świeciły krócej. Taką decyzję podjęli radni, szukając oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, ale zapewniają, że nie wpłynie to na bezpieczeństwo mieszkańców.

Jak powiedziała Radiu Elka Lucyna Gbiorczyk, szefowa biura prasowego Urzędu Miasta Leszna, magistrat doszedł do wniosku, że to jedyne możliwe rozwiązanie, bo nie da się skrócić czasu świecenia latarni oświetlających ulice czy chodniki ze względów bezpieczeństwa, ale jest to możliwe już w parkach czy na skwerach, choć i tam nie da się wyłączyć latarni w ogóle, bo dzień jest krótki.

Lampy w parkach na pewno będą się świecić od godziny 5.00 do 7.00 rano, bo w tych godzinach najwięcej osób idzie do pracy lub szkoły, a także wieczorem, od 18.00 do 21.00, kiedy mieszkańcy wracają do domów. Później latarnie będą wyłączane, choć w niektórych lokalizacjach będą się świeciły jeszcze do 22.00. Zdaniem urzędników taki czas powinien wystarczyć.

Wprowadzone regulacje mają zmniejszyć zużycie prądu o co najmniej 10 proc. – władze Leszna przypominają, że wszystkie samorządy w Polsce mają obowiązek zmniejszyć zużycie energii właśnie o 10 proc. zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r.

Źródło: Radio Elka

Podziel się: