Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 4 maja, 2024

Są wyniki badań wody w stawach sołackich. Co wykazały?

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował o wynikach badania próbek wody ze stawów sołackich. “Wstępne wyniki analiz wskazują na niską zawartość tlenu w wodzie” – poinformował. Powodem śmierci ryb jest więc przyducha. Czy jednak jest to wystarczające wytłumaczenie?

Przypomnijmy: mieszkańcy Sołacza od 15 czerwca zaczęli zauważać śnięte ryby w stawach w parku Sołackm. Początkowo nie bardzo przejęli się tym faktem, ponieważ – niestety – śnięte ryby pojawiają się tu co roku, gdy robi się gorąco i nie padają deszcze ze względu na tak zwaną przyduchę, czyli zbyt małą ilość tlenu w wodzie. Jednak po kolejnych dwóch dniach, gdy śniętych ryb zaczęło przybywać, wśród nich pojawiły się okazy o długości nawet 40 cm, no i wszystko: ryby i woda w stawach, zaczęło niemiłosiernie śmierdzieć, mieszkańcy powiadomili służby.

Co wykazały badania wody?

Na reakcję musieli trochę poczekać – inspektor z WIOŚ co prawda pobrał próbkę wody do zbadania w niedzielę, 18 czerwca, ale jeśli chodzi o śnięte ryby, to zarówno te w wodzie, jak i na brzegu leżały – i śmierdziały – jeszcze 21 czerwca. Na brzegach można też było znaleźć martwe szczury. Nikt ich nie posprzątał, a przybywały nowe, choć już nie w takich ilościach. Smród w parku także zelżał. Do złagodzenia sytuacji przyczyniło się zapewne kilka burz i deszczowych dni.

Tymczasem WIOŚ zdążył przebadać wodę i są już wstępne wyniki.
“Woda w Małym Stawie oraz w cieku Bogdanka (powyżej stawów) była mętna o szaromlecznym zabarwieniu” – czytamy w informacji podpisanej przez Leszka Kurka, dyrektora WIOŚ. – “Przy brzegu Dużego Stawu Sołackiego, przed ujściem do rzeki Bogdanki, woda była mętna o zielonkawej barwie. Wyczuwalny był silny, gnilny, rybi zapach. Podczas oględzin na terenie parku Sołackiego nie stwierdzono żadnych wylotów, z których mogłoby dostawać się zanieczyszczenie”.

Woda do zbadania została pobrana z trzech miejsc: z Bogdanki na dopływie do Małego Stawu Sołackiego i na odpływie ze stawów sołackich, oraz próbkę wody z Dużego Stawu Sołackiego. 19 czerwca pobrano dwie kolejne próbki wody: z Dużego Stawu Sołackiego – przy ujściu do Bogdanki i z samej Bogdanki na dopływie do Małego Stawu Sołackiego, powyżej mostku.

“Obecnie trwają analizy pobranych próbek przez CLB Oddział w Poznaniu GIOŚ. Wstępne wyniki analiz wskazują na niską zawartość tlenu w wodzie” – podsumował dyrektor Kurek.

Przyducha a śmierć szczurów i jakość wody

Czyli śmierć ryb spowodowała typowa przyducha letnia – można by powiedzieć i na tym zakończyć sprawę. Bo w końcu przyducha w stawach zdarza się praktycznie co roku, choć może nie na taką skalę. No ale początek czerwca był gorący i suchy, a stawy są niewielkimi zbiornikami i to nie mogło pozostać bez wpływu na ich stan – tak samo jak na stan żyjących w nich ryb. Co prawda przyducha nie wyjaśnia w żaden sposób padłych szczurów, których znaleziono tam co najmniej kilkanaście.

Wydział Klimatu i Środowiska UMP zapowiedział kontrolę stawów. Jak zapowiedziała wicedyrektor Izabela Dutkowiak – gromadzi dane i prowadzi postępowanie wyjaśniające.

Strona głównaPoznańSą wyniki badań wody w stawach sołackich. Co wykazały?