Rząd i premier mają najgorsze notowania od 2015 r.

Premier Mateusz Morawiecki fot. KPRM
W najnowszym sondażu CBOS dla Onetu 43 proc. ankietowanych jest przeciwko rządu, popiera go 33 proc. 49 proc. nie popiera Mateusza Morawieckiego jako premiera, a 36 proc. jest zadowolonych z tego, jak kieruje państwem. To najgorsze notowania rządu i premiera od 2015 r.

Przeciwników rządu – 43 proc. – jest 9 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu wykonanym na przełomie września i października. Zwolenników – 33 proc. – jest z kolei mniej o 5 punktów procentowych niż poprzednio.

Mniej jest osób obojętnych wobec rządu. W poprzednim badaniu było ich 25 proc., w obecnym jest 20 proc. 4 proc. nie ma zdania – to z kolei o 1 pp więcej niż w poprzednim badaniu. To najgorsze notowania rządu od czasu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku, jak informuje CBOS.

Polacy też bardziej krytycznie odnoszą się do wyników działalności rządu. 52 proc. ocenia je negatywnie i to wzrost o 12 pp do badania w na przełomie września i października. Pozytywnie ocenia je 35 proc., mniej o 13 pp. 12 proc. nie ma zdania i to dokładnie tyle samo co w poprzednim badaniu.

Czy polityka rządu przyczynia się do poprawy sytuacji gospodarczej w kraju? Na to pytanie 58 proc. badanych odpowiedziało, że nie i to wzrost o 11 pp. 30 proc. odpowiedziało, że tak i tu nastąpił spadek o 11 pp. 12 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć” i jest ich tyle samo, co w poprzednim badaniu.

Dostało się też premierowi Morawieckiemu. 49 proc. badanych uważa, że nie jest dobrym szefem rządu i to wzrost o 11 pp od poprzedniego badania. Za dobrego premiera uważa go 36 proc. badanych – i tu nastąpił spadek o 10 pp. 16 proc. nie ma zdania na ten temat – w poprzednim badaniu tak odpowiedziało również 16 proc. badanych.

Sondaż zrealizowano w dniach od 19 do 29 października 2020 roku na reprezentatywnej imiennej próbie 1040 pełnoletnich mieszkańców Polski.

el

Podziel się: