Ruszyła dystrybucja jodku potasu. Kiedy trzeba się po niego zgłosić?

Jodek potasu fot. UMP

Ponad 170 szkół, szpitali i placówek POZ w Poznaniu zostało wyznaczonych jako punkty dystrybucji jodku potasu w sytuacji zagrożenia. Co powinniśmy zrobić w sytuacji ewentualnego zagrożenia i kiedy się zgłosić po lek?

Na początku października do Poznania trafiło ponad 764,2 tysiąca tabletek jodku potasu. To część puli, jaka została przeznaczona dla całej Wielkopolski – łącznie aż 5 320 800 sztuk preparatu. W całym Poznaniu będzie ponad 170 punktów dystrybucji jodku potasu, jak informuje Urząd Miasta Poznania. Ich pełną listę można znaleźć na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jednak tabletki zaczną być wydawane dopiero wtedy, gdy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyda odpowiednie zalecenie w przypadku realnego zagrożenia. Każdy, kto dostanie lek, dostanie także informację o jego dawkowaniu. Ulotki na ten temat są już teraz dostępne na stronach urzędów miejskiego i wojewódzkiego. Na razie zagrożenia nie ma – Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne.

– Prosimy o dokładnie zapoznanie się ze sposobem dawkowania leku – mówi Witold Rewers, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP. – Dzięki temu każdy może już teraz zorientować się, ile tabletek potrzebuje czy to dla siebie, czy dla całej rodziny. To sprawi, że w razie ewentualnego zagrożenia wydawanie jodku potasu przebiegnie sprawnie. Apelujemy też do wszystkich o odpowiedzialność: by nie brać więcej tabletek, niż jest to konieczne. Odpowiednie przygotowanie do ich odbioru znacznie wpłynie na sprawność wydawania i przyjmowania leku.

Jak się przygotować do odbioru tabletek?

Najlepiej wyznaczyć w gospodarstwie domowym jedną osobę, która będzie za to odpowiedzialna i która też, zgodnie z danymi z ulotki, obliczy, ile tabletek potrzebują poszczególni domownicy. Listę i obliczenia będzie warto mieć przy sobie, gdy się pójdzie odebrać tabletki.

Jak postępować po otrzymaniu SMS-em komunikatu o zagrożeniu? Jak informuje dyrektor Rewers, należy: spokojnie zapoznać się z treścią wiadomości, zweryfikować liczbę osób przebywających w gospodarstwie domowym, powiadomić współmieszkańców o wyjściu z domu i udaniu się po preparat, przejść do najbliższego punktu dystrybucji, przygotować wyliczenie (algorytm – liczba osób i w jakim wieku) liczby pobieranych tabletek, pobrać odpowiednią ilość tabletek, wrócić do domu i podać preparat mieszkańcom. Osobom, które są w pracy, pracodawca powinien umożliwić przyjęcie preparatu w punktach dystrybucji.

Miasto Poznań po otrzymaniu komunikatu o rozpoczęciu akcji jodowej uruchomi niezwłocznie infolinię (tel. 61 888 680), której pracownicy będą udzielać odpowiedzi na pytania dotyczące podejmowanych działań. W przypadku braku możliwości połączenia odpowiedzi będą udzielali pracownicy miejskiej infolinii – Biura Poznań Kontakt (61 646 33 44).

Jak działają tabletki?

Jak informuje MSWiA, tabletki zawierają wysokie stężenie stabilnego jodu. To pierwiastek niezbędny m.in. do prawidłowego działania tarczycy. Po przyjęciu tabletki tarczyca nasyca się zawartym w niej jodem – dzięki temu nie przyjmie i nie będzie gromadzić radioaktywnego jodu w przypadku zagrożenia.

Aby jednak zapewnić skuteczną ochronę, lek należy przyjąć dopiero po ogłoszeniu zagrożenia radiacyjnego – najlepiej w ciągu dwóch do ośmiu godzin. Nie należy leku przyjmować wcześniej, profilaktycznie, bo można sobie zaszkodzić.

Dawkowanie ściśle zależy od wieku, ale też są osoby z przeciwwskazaniami do przyjmowania jodku potasu. To osoby z nadwrażliwością na jodek potasu oraz substancje pomocnicze, z opryszczkowatym zapaleniem skóry Duhringa, nadczynnością tarczycy oraz zapaleniem naczyń z hipokomplementemią.

Podziel się: