Narodowy Spis Powszechny fot. NSP

Ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021

Jest obowiązkowy, dotyczy nie tylko Polaków, ale i cudzoziemców, a po raz pierwszy odbywa się głównie przez internet. 1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który odbywa się raz na 10 lat.

Narodowy Spis Powszechny jest organizowany przez Główny Urząd Statystyczny przy pomocy i współudziale samorządów w całym kraju. Spisem są objęci wszyscy mieszkańcy Polski – także cudzoziemcy – oraz Polacy przebywający akurat za granicą. Za dzieci ankietę NSP wypełniają rodzice.

Po co jest organizowany spis? Główny Urząd Statystyczny zbiera w ten sposób dane o liczbie i strukturze ludności. Informacje, które uzyskuje w ten sposób, pozwalają przygotować różnego rodzaju badania dotyczące demografii, przekroju społecznego mieszkańców, grup zawodowych, a także zestawień i analiz statystycznych, które pomagają planować gospodarkę i działania w sferze społecznej na kolejne lata. Temu celowi służą też zbierane dane stanu domów i mieszkań.

Odpowiedzi na pytania są obowiązkowe, jednak w kilku przypadkach pytany ma wybór i może skorzystać z opcji “Nie chcę odpowiadać na to pytanie” w przypadku stanu zdrowia, wyznania religijnego oraz statusu w związku.

Badanie po raz pierwszy odbywa się głównie w internecie – powodem jest oczywiście pandemia. Na stronie rządowej znajdziemy formularz spisowy, dzięki któremu łatwo i prosto weźmiemy udział w spisie.

Ponieważ jednak nie wszyscy mają dostęp do internetu, nie każdy też czuje się wystarczająco pewnie obsługując formularz online, dlatego w Poznaniu zostaną przygotowane stanowiska komputerowe dla tych mieszkańców, którzy nie mają internetu.

Stanowiska jednak jeszcze nie działają, mimo że NSP zaczął się już dziś. Ze względu na sytuację epidemiologiczna zostaną uruchomione w terminie późniejszym, a miasto poinformuje o tym w osobnym komunikacie.

Osoby niepełnosprawne lub w podeszłym wieku, a także te, którym stan zdrowia uniemożliwia samodzielne wypełnienie formularza, mogą zadzwonić na infolinię: 22 279 99 99, by spisać się przez telefon.

Narodowy Spis Powszechny ma potrwać do 30 czerwca, jednak ze względu na pandemię termin może ulec wydłużeniu – trwają prace nad przesunięciem jego zakończenia na 30 września.

UMP

1 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze