Ruszają szkolenia dla osób z autyzmem. Zostaną specjalistami branży IT

Osoby ze spektrum autyzmu stanowią doskonały materiał na ekspertów IT. W Poznaniu właśnie zakończyła się rekrutacja do asperIT – projektu szkolącego neuronietypowych testerów oprogramowania. Teraz czas na rozpoczęcie szkoleń.

Celem projektu asperIT jest wyszkolenie grupy osób z autyzmem w zawodzie testera oprogramowania poprzez przygotowanie ich do międzynarodowego egzaminu ISTQB oraz umożliwienie zdobycia doświadczenia zawodowego poprzez staż w renomowanej firmie zajmującej się testowaniem oprogramowania.

Zapisy do edycji w Poznaniu już się zakończyły. Na stronie internetowej https://asperIT.org można było znaleźć formularz zgłoszeniowy stanowiący pierwszy etap rekrutacji. Uczestnikami projektu mogli stać się osoby, które skończyły 16 lat oraz mają zdiagnozowany autyzm. Edycja w Poznaniu realizowana jest przez Fundację asperIT w partnerstwie ze Stowarzyszeniem ProFUTURO.

Odkrywanie potencjału

Zapisy do projektu ruszyły w szczycie okresu urlopowego. Organizatorzy zastanawiali się, czy rozpoczynanie naboru w tak niekorzystnym czasie może odbić się bardzo na ilości zgłoszeń. Ponadto Poznań jest dla Fundacji asperIT nową lokalizacją – do tej pory edycje projektu odbywały się tylko we Wrocławiu lub w Warszawie.

Nie chcieliśmy, aby ktokolwiek zainteresowany przegapił swoją szansę we wzięciu udziału. Obawy były kompletnie niepotrzebne. Partnerstwo strategiczne z poznańskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO dało nam bardzo dobre zasięgi i mieszkańcy Wielkopolski okazali się bardzo zainteresowani rozpoczęciem kariery IT. – mówi Błażej Knapik, koordynator projektu asperIT

Przypomnijmy, że rekrutacja do asperIT jest wieloetapowa. Chętne osoby posiadające diagnozę autyzmu musiały wypełnić formularz online na stronie projektu. Następnie zostały one zaproszone do rozmów z tutorami, którzy badają każdego z kandydatów. Na sam koniec wszyscy zaproszeni dalej podchodzą do wstępnego testu IT, badającego ich umiejętności obsługi komputera, po którym ostatecznie zostają wyłonieni beneficjenci projektu.

Poziom zgłoszeń jak zwykle pozytywnie nas zaskoczył. Konkurencja pomiędzy kandydatami była bardzo wyrównana. Zawsze ciężko jest decydować o tym, kogo przyjmujemy do projektu, bo w każdej osobie z autyzmem drzemie potencjał, który staramy się odkryć. – dodaje Tomasz Jasiński, prezes Fundacji asperIT.

Intensywny cykl szkoleniowy

Zajęcia ruszyły jeszcze w tym samym tygodniu, co wyłonienie osób, które przeszły rekrutację. Cykl szkoleniowy asperIT jest podzielony na 4 bloki tematyczne. Pierwszym z nich są Szkolenia Społeczne, które mają na celu podniesienie kompetencji społecznych beneficjentów projektu i nauczenie ich zasad funkcjonowania w miejscu pracy. Wielu beneficjentów projektu podkreśla, że ten trwający 6 spotkań etap jest dla nich najważniejszy z całego programu stworzonego przez Fundację. Po zakończeniu Szkoleń Społecznych projekt przechodzi do kolejnych etapów nauki.

Jeszcze w tym roku kalendarzowym ruszymy ze Szkoleniami Technicznymi. Najpierw zorganizujemy webinary prowadzające do tematyki testowania, które w prosty sposób przekażą podstawy wiedzy z zakresu testowania oprogramowania. Potem przechodzimy do bardzo intensywnych zajęć teoretycznych i technicznych. W ciągu 28 godzin zajęć rozbitych na 4 dni przekazujemy naszym beneficjentom wiedzę, która umożliwia im zdobycie certyfikatu ISTQB. To taki międzynarodowy dyplom potwierdzający posiadanie kompetencji testera specjalisty – opowiada Paweł Kazienko, manager testów i autor metody Szkoleń Technicznych asperIT – Jednakże najważniejszym etapem są praktyki, które stanowią kulminacyjny moment projektu. To właśnie dzięki nim, beneficjenci projektu nabierają doświadczenia zawodowego, niezbędnego na rynku pracy – dodaje.

Edycja asperIT w Poznaniu została zorganizowana dzięki finansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: