Rusza program walki z ASF

świnie fot. Marion Streiff pixabay
Minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował dziś, że przeznaczył 200 mln zł na walkę z afrykańskim pomorem świń. Poza pomocą dla rolników program obejmie też walkę z ASF.

Minister wyjaśnił, że program składa się z pięciu części. Niektóre z nich już były prowadzone, ale teraz zostaną zmodyfikowane, żeby były skuteczniejsze. Na pierwszą z nich, bioasekurację gospodarstw, przeznaczono 15 mln zł. Jak informuje Onet.pl, rolnicy będą mogli występować o zwrot kosztów zakupu mat dezynfekcyjnych, sprzętu do dezynfekcji czy odzieży ochronnej, a także zabezpieczenia budynków. Nabór wniosków rozpocznie się 6 sierpnia.

Drugą z nich jest eliminacja następstw sprzedaży żywca po niższej cenie, z czym się zmagają rolnicy w strefie ASF. Na ten cel przeznaczono 150 mln zł. Wnioski będzie można składać w sierpniu i starać się o dopłaty także za pierwszy i drugi kwartał tego roku.

Trzecią jest pomoc przy spłacie kredytów – na to ministerstwo przeznaczyło 15 mln zł. Rolnicy będą mogli otrzymać nieoprocentowane pożyczki, by mogli zapłacić swoje zobowiązania. Tu już trwa nabór wniosków.

Czwartą – pomoc przy odbudowie hodowli. Tu także rolnicy mogą liczyć na korzystne pożyczki z dopłatą do oprocentowania, które umożliwią im zakup świń. Nabór wniosków już trwa. Piątą jest wsparcie przy działaniach dotyczących skracania łańcucha dostaw i samodzielnego przetwórstwa.