Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Wiec, demonstracja i spektakle w Poznaniu

24 lutego mija rok od rozpoczęcia napaści Rosji na Ukrainę. Z tej okazji w Poznaniu zaplanowano wiele spotkań, a także polsko-ukraiński wiec, demonstrację przed konsulatem rosyjskim i Dni Ukraińskie na UAM.

Uniwersytet Artystyczny 23 lutego zorganizował debatę zatytułowaną “Jak pomagać Ukrainie? 365 dni wojny”. Dyskusje odbywały się w dwóch panelach: jeden był poświęcony różnym formom pomocy Ukrainie, tym krajowym i tym międzynarodowym, a drugi – wsparciu, które zorganizowały polskie organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy. W debacie wzięli udział między innymi senator Marcin Bosacki, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

Demonstracja i wiec

24 lutego społecznik Marcin Staniewski zaprasza poznaniaków o 16.00 przed konsulat rosyjski przy ulicy Bukowskiej. Demonstracja przeciwko wojnie nosi nazwę “Ukraina zwycięży”.
– Widzimy się pod konsulatem oprawców w pierwszą i ostatnia rocznicę tej straszliwej wojny, aby wyrazić nasz sprzeciw wobec wojny w Ukrainie i działań Rosjan, które można porównań z piekłem II wojny światowej – mówi Staniewski. – Wszystkim nam zdawało się, że te czasy słusznie odeszły już do przeszłości. Totalitaryzm Putina pokazał, że zdanie “nigdy więcej wojny” niestety łatwiej wypowiedzieć niż wprowadzić w czyn.

Tego samego dnia, ale o godzinie 18.00 Polacy i Ukraińcy działający w Sztabie Aniołów wspólnie ze stowarzyszeniem “O wiele lepiej” i wielkopolskim Komitetem Obrony Demokracji zapraszają na wiec na placu Mickiewicza. Ma on pokazać jedność narodów polskiego i ukraińskiego w obliczu brutalnej, rosyjskiej agresji, wsparcie dla wolnej Ukrainy i protest przeciwko wojnie.

Po wiecu organizatorzy zapraszają do Centrum Kultury Zamek: będzie można obejrzeć film o wojnie oraz fotografie Galerii w Bramie z wystawy “Jesteśmy z Wami. Poznaniacy Ukraińcom” autorstwa poznańskich fotografów: Norberta Rzepki, Pawła Liszkowskiego, Jarosława Hemmerlinga i Sławka Wąchały. A o 22.30 przed starym dworcem kolejowym, tam, gdzie wolontariusze przyjmowali pierwszych uchodźców przyjeżdżających pociągami do Poznania i gdzie stały ich stoły oraz namioty strażaków, zostaną zapalone znicze upamiętniające ofiary wojny.

Dni Ukraińskie na UAM

Rocznicę napaści Rosji na Ukrainę postanowił uczcić też Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM we współpracy z Fundacją Barak Kultury i Teatrem Polskim w Poznaniu – i zaprasza na Dni Ukraińskie “Ukraina 2022-2023”, które odbędą się w dniach 24-26 lutego 2023 r.

Dni rozpoczną się 24 lutego o godzinie 10.00 otwarciem wystawy fotografii Marcina Staniewskiego “Ukraina 2022-2023” w holu głównym Collegium Maius – otworzy ją dziekan WFPiK, prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz, a będzie jej towarzyszył happening grupy ukraińsko-białorusko-polskiej Sienkiewicza 8 pt. “Maskownice”. Wystawę będzie można oglądać do 14 marca.

Tego samego dnia o godz. 18.00 rozpocznie się panel dyskusyjny z wolontariuszami jeżdżącymi od początku wojny z pomocą humanitarną do Ukrainy, m.in. z Marcinem Staniewskim i Mikołajem Jankowskim, a o godz. 19.00 – premiera spektaklu “Haga”w reżyserii Saszy Denisowej w Teatrze Polskim. “Haga” to proces, który już się odbywa – dziesięciu skazanych najwyższych rosyjskich przywódców, między innymi Szojgu, Simonian, Patruszew, Kadyrow i Putin spędza czas w holenderskim więzieniu, zastanawiając się, na kogo zrzucić winę. Proces rozpoczyna się…

Z kolei 25 lutego o godzinie 16.00 Barak Kultury zaprasza na spektakl “Żywot” Teatru Emigrant w reżyserii Olhy Hryhorash. W spektaklu są poruszane wątki tradycji, mitologii i rytuałów związanych z różnymi etapami życia kobiet, bo są one (my) prawdziwymi strażniczkami rodu i drzewa życia.
Stworzyłyśmy swoją opowieść o doznaniach towarzyszących kobietom na różnych etapach życia.

O godzinie 15.00 w WFPiK/Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21 wystąpi Ukraiński Chór Mieszany “Jesteśmy z Ukrainy”, dyr. Anastazja Mudrakowa oraz duet instrumentalny Anastazja Mudrakowa (domra) i Nazarij Stefanko (cymbały). O 18.00 w Teatrze Polskim ponownie będzie można zobaczyć “Hagę”, a o tej samej godzinie w Baraku Kultury wystąpi Liana Hryca z zespołem Szelest.

Strona głównaPoznańRocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Wiec, demonstracja i spektakle w Poznaniu