Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Rocznica Powstania Wielkopolskiego: co się będzie działo?

Przyjazd Paderewskiego, obozowisko powstańcze, wystawa o Powstaniu Wielkopolskim, pokaz filmów o historii powstania i wiele atrakcji dla dzieci. Tak będą wyglądały tegoroczne obchody Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się już 26 grudnia na Dworcu Letnim w Poznaniu inscenizacją historycznego wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania.

“Nie zabraknie powstańczych pieśni, które zaśpiewamy razem z publicznością” – zapewniają organizatorzy. – “Opowiemy też historię przyjazdu Paderewskiego do Poznania. A wszyscy, którzy mają ochotę na przejażdżkę z Ignacym Janem Paderewskim ( w tej roli aktor Teatru Nowego – Andrzej Lajborek), mogą się wybrać w podróż zabytkowym pociągiem z Parowozowni na trasie – Swarzędz – Poznań”.

O godzinie 15.45 rozpocznie się rozgrzewka przed inscenizacją, a o 16.00 na Dworzec Letni wjedzie zabytkowy pociąg z Ignacym Janem Paderewskim, który zostanie powitany koncertem pieśni patriotycznych. O godzinie 17.15 pociąg odjedzie do Swarzędza, a o 18.35 – ponownie przyjedzie do Poznania.

Sprzedaż biletów rozpocznie się 21 grudnia wyłącznie na stronie Kolei Wielkopolskich, ale ze względu na obostrzenia sanitarne liczba dostępnych miejsc ograniczona.

27 grudnia z kolei warto będzie się wybrać do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku oraz na plac przy ul. Ludgardy. Właśnie na tym placu stanie w tym roku obozowisko powstańcze – ze względu na remont płyty Starego Rynku. Będą tam obecni rekonstruktorzy z powstańczych oddziałów i zostanie zaprezentowany samochód pancerny Ehrhardt M17. O godz. 15.00 natomiast będą rozdawane flagi powstańcze i rozetki, a o 16.40 rozbłysną race.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w tym dniu będzie czynne od godz.10.00 do 18.00 z przerwą techniczną 13.00 – 14.30 – i zaprasza na nową wystawę czasową „Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu” przygotowaną we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz Stowarzyszeniem „Katyń” – autor wystawy Anna Adamska (Muzeum Armii „Poznań”). W Sali Kinowej natomiast będzie można obejrzeć pokazy filmów o historii powstania oraz prezentacje nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Na najmłodszych zwiedzających czekają specjalne książeczki edukacyjne – również do pobrania na stronie www.wmn.poznan.pl w zakładce Edukacja, gdzie można znaleźć także inne materiały dla dzieci i młodzieży, wprowadzające do historii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Przed Odwachem stanie armata z okresu powstania 7,7 cm FK 96 n.A. Natomiast przy stoisku Poczty Polskiej będzie można nabyć okolicznościowe pocztówki ze stemplem z okazji Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wszystkie wydarzenia 26-27 grudnia będą odbywać się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Organizatorem tegorocznych obchodów jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości wspólnie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, Miastem Poznań, Kolejami Wielkopolskimi, firmą Torpol S.A. oraz Chórem Nauczycieli im. I.J. Paderewskiego.

Źródło: UMWW

Źródło:
Strona głównaPoznańRocznica Powstania Wielkopolskiego: co się będzie działo?