Rezurekcja czy insurekcja, czyli kontrowersyjny wpis prezydenta Dudy na Twitterze

Prezydent Andrzej Duda fot. prezydent.pl

Burzę i liczne komentarze wywołał wpis prezydenta Andrzeja Dudy na Twitterze poświęcony 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Prezydent zamiast „insurekcja” napisał „rezurekcja” – i wywołał lawinę komentarzy pod swoim wpisem.

„Dziś 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego – rezurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemsłowo część Górnego Śląska. >Tobie Polsko<” – napisał Duda (pisownia zgodna z oryginałem).

Jednak rezurekcja to słowo pochodzące z łaciny, gdzie „resurrectio” oznacza zmartwychwstanie. Tak nazywa się uroczyste nabożeństwo z procesją w pierwszy dzień Wielkanocy obwieszczające zmartwychwstanie Chrystusa. Prezydentowi zapewne chodziło o insurekcję – słowo również pochodzenia łacińskiego (od insugere – buntować się, powstawać), a oznaczające właśnie powstanie.

Komentujący, głównie politycy, zwrócili na to uwagę prezydenta, a wpis zobaczyły – i skomentowały – już setki internautów. Apel o zaprzestanie używania trudnych słów przez prezydenta, bo mu się mylą – jest jednym z łagodniejszych. Jest to tym bardziej ciekawe, że prezydent Andrzej Duda, jako prawnik, miał przecież lektorat łaciny na studiach, nie mówiąc już o zajęciach z prawa rzymskiego. Jako absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, a tym bardziej jako doktor prawa, raczej nie powinien mylić słów pochodzenia łacińskiego…