Remont sygnalizacji świetlnej w Poznaniu. Krótsze czekanie na zielone światło?

Dworzec Zachodni, przejście dla pieszych fot. ZDM

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, przy sygnalizacji świetlnej w rejonie przystanku tramwajowego Dworzec Zachodni przy ul. Głogowskiej zostanie zamontowany system detekcji liczby pieszych oczekujących na “zielone”. A to nie jedyne zmiany.

Skrzyżowanie ul. Głogowskiej z północnym wlotem ul. Zachodniej jest obecnie wyposażone w sygnalizację świetlną, ale przy tak dużym ruchu jest ona niewystarczająca. Bo kieruje ruchem nie tylko pieszych, ale też tramwajów i samochodów jadących w obu kierunkach ul. Głogowską i wjeżdżających na nią w obu kierunkach z ul. Zachodniej.

– Zakres remontu, który rozpocznie się w drugiej połowie czerwca, obejmuje modernizację zarówno urządzeń zainstalowanych na przejściu dla pieszych przez ul. Głogowską i torowisko na przystanku tramwajowym, jak również sygnalizatory dla pieszych i aut na skrzyżowaniu ul. Głogowskiej i Zachodniej – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa ZDM. – Wymienione będą słupy i wysięgniki, powstanie całkowicie nowa instalacja, a sygnalizatory zostaną wyposażone w urządzenia akustyczne oraz system detekcji pieszych oparty na kamerach termowizyjnych.Ten ostatni będzie dostosowywał cykl świateł do natężenia ruchu pieszych – gdy na azylach zgromadzi się wiele osób, sterownik szybciej zapali dla nich światło zielone.

Prace rozpoczną się w połowie czerwca – wybrano termin wakacyjny, by ograniczyć utrudnienia związane z modernizacją sygnalizacji świetlnej w rejonie Dworca Zachodniego. To przejście jest jednym z najbardziej ruchliwych – codziennie przewijają się tu tysiące pasażerów i kierowców.

Rozpoczynająca się modernizacja sygnalizacji świetlnej będzie jednym z najważniejszych zadań tego rodzaju zrealizowanych przez ZDM w tym roku. Całkowity koszt remontu wyniesie ponad 1 milion złotych.

Podziel się: