Rebekka Bakken – finał wiosennej Ery Jazzu

W finale wiosennej edycji Ery Jazzu wystąpiła na scenie Auli UAM norweska artystka Rebekka Bakken. Wokalistka o niezwykłej emisji głosu, którym buduje jazzowe brzmienie i nadaje mu skojarzeń, które nie zawsze odnoszą się do typowego “scandinavian touch of jazz”.

 Rebekka Bakken nie jest typową emisariuszką „skandynawskiego jazzu”, ale najznamienitszym przykładem artystki (i muzyki), która rozwijając swój talent potrafiła doskonale zaistnieć na hermetycznym rynku śpiewających jazz dam. Jest melancholijnie ujmująca jak Marianne Faithfull, jazzująca jak Diana Krall, charyzmatyczna jak Joni Mitchell i folkowo autentyczna jak Norah Jones.

Artystka zaśpiewała utwory o tonacji jazzowej, wzbogacone folkowym brzmieniem,  wykonała również norweską pieśń, która ujęła gości Ery Jazzu.  Koncert wypełniły między innymi utwory z najnowszego  albumu „Things You Leave Behind”. Wszyscy obecni byli pod wrażeniem artystki oraz towarzyszących jej muzyków. Ola Gustavsson – gitara, Eirik Tovsrud Knudsen – keyboards, Jonny Sjo – kontrabas, Rune Arnesen – perkusja.

mat. org., Sławek Wąchała