sąd okręgowy

Rawicz: Chciała zabić córkę, by uchronić ją przed burdelem. Dziś usłyszała wyrok

7 lat więzienia – na tyle skazał dziś Sąd Okręgowy w Poznaniu Małgorzatę G., matkę matkę 10-letniej Olgi, za próbę zabójstwa córki. Sędzia podkreśliła, że nie jest to zwyczajna sprawa o zabójstwo.

Przypomnijmy, że chodzi o wydarzenie z 2018 roku – wówczas doszło do konfliktu między Małgorzatą G. a jej sąsiadką Katarzyną Ch. Zdaniem sąsiadki jeden z synów Małgorzaty przyczynił się do aresztowania jej syna, postanowiła więc zemścić się na kobiecie.

Katarzyna Ch. przekonała Małgorzatę, że ma kontakty z mafią i za skrzywdzenie jej syna uprowadzi jej córkę, 10-letnią Olgę, do burdelu. Chyba że ta jej zapłaci…

Małgorzata G. brała kredyty i przekazywała kolejne pieniądze sąsiadce – razem 170 tys. zł. Ale szantaż ze strony Katarzyny Ch. trwał nadal i zdesperowana Małgorzata postanowiła przy pomocy syna zabić Olgę, a później, wspólnie z synem popełnić samobójstwo. Oboje wyjaśnili dziewczynce, dlaczego chcą tak postąpić, a ona się zgodziła.

Jednak ani zabicie córki, ani wspólne samobójstwo się nie udało mimo kilkakrotnych prób i sprawa wyszła na jaw. Wówczas prokuratura oskarżyła Małgorzatę G. i jej syna Tomasza o usiłowanie zabójstwa. Katarzyna Ch. również stanęła przed sądem oskarżona o szantaż i groźby karalne.

Jak informuje Radio Poznań, dziś Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał oskarżonych za winnych i skazał Małgorzatę G. na 7 lat, a jej syna na 5 lat więzienia. Sędzia podkreśliła w uzasadnieniu, że sąd orzekając stosunkowo łagodną karę wziął pod uwagę, że sprawa nie jest typową sprawą o zabójstwo, podkreślił też presję, jakiej byli poddani oskarżeni i to, że przed tą sprawą byli kochającą rodziną, a do całej sytuacji doprowadził strach przed strasznym losem, jaki miał spotkać Olgę.

Odwołał się też do opinii biegłych, którzy orzekli, że i matka, i syn, mieli w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia tego czynu i pokierowania swoim postępowaniem, a także do zeznań samej Olgi, która jest przekonana, że to wszystko miało miejsce z miłości. Dziewczynka nadal jest bardzo związana emocjonalnie z matką i bratem, a ich relacje są bardzo dobre.

Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu nie jest prawomocny. Prokuratura już wystąpiła o pisemne uzasadnienie wyroku, ponieważ chce złożyć apelację w sprawie kary dla Małgorzaty G. – prokuratura żądała dla niej 12 lat więzienia. Przy takim wyroku sądu już za pół roku Małgorzata G. może się starać o przedterminowe zwolnienie.

Katarzyna Ch. już została prawomocnie skazana na 8 lat więzienia i nakaz zwrócenia całej kwoty Małgorzacie G. z dodatkowymi 150 tysiącami zł – po 50 tys. dla Małgorzaty, Tomasza i Olgi.

3 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze