Raport: Poznań to dobra lokalizacja do prowadzenia biznesu w sektorze IT

Poznań ma duży, lecz nie w pełni wykorzystany potencjał, dlatego jest tu miejsce na nowych graczy – potwierdza raport „Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu”, przygotowany przez agencję rekrutacyjną Experis.

Poznańscy pracodawcy działający w sektorze IT ocenili miasto jako dobre lub bardzo dobre miejsce do prowadzenia biznesu. Aż 80% firm pozytywnie ocenia wysokie kwalifikacje pracowników i ich jakość pracy.

Poznań: dużo specjalistów i dobre warunki

– Poznański rynek obfituje w specjalistów IT z doskonałymi kwalifikacjami – mówi Katarzyna Sobocińska, zastępczyni dyrektora Biura Obsługi Inwestorów Miasta Poznania. – Mamy świadomość, że branża ta rozwija się dynamicznie i wzrasta zapotrzebowanie na profesjonalistów. Dlatego Miasto Poznań m.in. uruchomiło przy wsparciu środków unijnych program „Podwyższenie kompetencji z zakresu matematyki i informatyki przez licealistów Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania”.

Poznań to jeden z głównych ośrodków w Polsce, skupiających specjalistów w branży IT. Sprzyja temu obecność uczelni wyższych, na których w zakresie technologii informacyjnych kształci się 6 100 studentów. Liczba absolwentów szacowana jest na 1 500. Fundacja Pro Progressio, której obszarem zainteresowania jest sektor usług nowoczesnych, wskazuje na trwający od kilku lat przyrost liczby absolwentów kierunków informatycznych w Poznaniu. Zjawiska tego nie obserwuje się często w innych miastach w kraju.

Poza wykwalifikowanymi pracownikami, miasto ma też wiele innych atutów, którymi przyciąga inwestorów. Poznań zajął 8. miejsce w kategorii „Growth Clusters” w europejskim rankingu miast technologicznych „EMEA Tech Cities” opublikowanym przez firmę CBRE. Znajduje się na liście TOP5 miast o najwyższej jakości życia według tygodnika „Polityka”, a agencja Fitch systematycznie potwierdza rating Poznania na poziomie A – z prognozą stabilną – to najwyższa kategoria, w jakiej może być sklasyfikowane polskie miasto. Poznań zajmuje też drugie miejsce w Polsce w rankingu miast najbardziej atrakcyjnych dla biznesu według miesięcznika „Forbes”. Z kolei według fDi Magazine (oddział Financial Times) Poznań zajął 3. miejsce w rankingu europejskich miast średniej wielkości najbardziej przyjaznych dla biznesu.

Na korzyść Poznania przemawia też jego położenie i dobre skomunikowanie z innymi ważnymi ośrodkami. Ze stolicy Wielkopolski możliwe są bezpośrednie loty do Londynu, Kopenhagi, Monachium, Frankfurtu, Kijowa oraz Warszawy. Jest też wygodne połączenie autostradowe z Berlinem i Warszawą.

Firmy chcą zatrudniać

Publikacja „Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu” opiera się na badaniach ankietowych wśród 25 firm z sektora IT w Poznaniu. Badane przedsiębiorstwa specjalizują się przede wszystkim w rozwijaniu i dostarczaniu oprogramowania (84%), integracji systemów (68%) i wdrażaniu nowych narzędzi (52%). W zdecydowanej większości firm pracownicy wykorzystują język programowania SQL (80%), JavaScript (68%) oraz C#/.NET (68%).

W raporcie firmy zdradziły też swoje plany rozwoju na 2019 rok. Praktycznie wszyscy przebadani pracodawcy (92%) planują powiększać swoje zespoły w 2019 roku, a 8% chce zachować obecną liczbę zatrudnionych. Żadna z firm nie przewiduje redukcji etatów. Takie plany to potwierdzenie dobrej kondycji branży IT w Poznaniu.

Najbardziej optymistyczne plany w tym zakresie miały małe (zatrudniające do 25 pracowników) oraz duże (powyżej 150 pracowników) firmy. Najbardziej efektywnym według badanych firm sposobem pozyskiwania nowych pracowników jest stosowanie programu płatnych poleceń (potwierdziło 88% firm), wykorzystanie mediów społecznościowych (36%) oraz publikowanie ogłoszeń o pracę (32%).

Na terenie Wielkopolski działalność w obszarze ICT prowadzi blisko 13 tys. przedsiębiorstw. Szacuje się, że 53% z nich ma swoją siedzibę w Poznaniu. W ciągu ostatniego roku odnotowano wzrost liczby firm w tym sektorze o blisko 1000.

Autor: UMP / BOI

Podziel się: