UAM foto UAM

Ranking Uczelni Akademickich “Perspektywy”. Spadek UAM

“Perspektywy” opublikowały najnowszy ranking Uczelni Akademickich. UAM, w porównaniu z poprzednim rokiem, spadł o jedną pozycję i zajął 5. miejsce.

Przed poznańską uczelnią znalazły się Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza. To właśnie ta ostatnia placówka zepchnęła w dół UAM, który od kilku lat konsekwentnie traci w rankingu (w 2016 roku był trzeci). –  Gratuluję Akademii Górniczo-Hutniczej wysokiej pozycji w rankingu, co dowodzi, że mamy nie tylko bardzo dobre uniwersytety, ale także bardzo dobre uczelnie techniczne. Trudno nam – uniwersytetowi klasycznemu z nimi konkurować. System finansowania nauki (subwencje oraz polityka grantowa) nie sprzyja dziś naukom humanistycznym i społecznym, a te dominują na naszym Uniwersytecie (czym się chlubimy). Także kryteria, które są podstawą rankingu tygodnika Perspektywy, faworyzują w tych latach uczelnie techniczne. Oczywiście, śledzimy wyniki rankingów, znamy też swoje mocne strony i przed nami opracowanie strategii wzmocnienia pozycji UAM na mapie szkolnictwa wyższego w Polsce i oczywiście w rankingach międzynarodowych – tłumaczy Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

– Jesteśmy trzecim uniwersytetem w kraju, czyli nadal utrzymujemy dobrą pozycję. Cieszę się także, że 6 kierunków studiów na UAM zostało uznanych za najlepiej prowadzone kierunki w całej Polsce i to też potwierdza wysoką rangę kształcenia na UAM. Są to: filologie obce i lingwistyka, biologia, filologia polska, pedagogika, pedagogika specjalna oraz turystyka i rekreacja- dodaje prof. Andrzej Lesicki.

Pewnym pocieszeniem jest duży “awans” dwóch innych poznańskich uczelni w tegorocznym rankingu. Uniwersytet Medyczny zajął 12. pozycję (awans z 21. miejsca rok temu!), a Uniwersytet Ekonomiczny pojawił się tuż za nim, na 13. pozycji (rok wcześniej był 17.). Jednocześnie Uniwersytet Ekonomiczny został sklasyfikowany najwyżej w zestawieniu ze szkół ekonomicznych.

Źródło: Pespektywy

3
Dodaj komentarz

avatar
T N (FB)
T N (FB)

Proszę podać miejsce, które zajmuje UAM w rankingu światowym.