sobota, 24 lutego, 2024

Radni wprowadzili zmiany w programie “POZnań – i zamieszkaj”

Zawieranie umów na czas nieokreślony, a nie na 15 lat, jak dotychczas – taką zmianę w programie “ – i zamieszkaj” uchwalili poznańscy radni 16 stycznia podczas sesji.

Dzięki nowelizacji przepisów ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa radni mogli wprowadzić do programu zapisy korzystniejsze dla jego uczestników. Podpisanie umowy na czas nieokreślony jest korzystniejsze dla lokatorów.

“Do tej pory program “POZnań – i zamieszkaj” przewidywał zawieranie umów najmu lokali na 15 lat, co wynikało z dotychczasowych przepisów ustawy o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych” – informują miejscy urzędnicy. – “Nowelizacja przepisów pozwoliła jednak na odstąpienie od zasady zawierania umów najmu mieszkań na czas określony i uchwalenie przez Radę Miasta Poznania korzystniejszych dla przyszłych lokatorów zmian. Teraz osoby, które złożyły wniosek o udział w programie, będą mogły podpisać umowę na czas nieokreślony. Biorąc pod uwagę konieczność udziału lokatorów w kosztach budowy lokali mieszkalnych, to rozwiązanie jest dla nich bardziej opłacalne – da ono większą stabilność i trwałość najmu”.

Przypomnijmy, że program “POZnań – i zamieszkaj” został przygotowany przez władze Poznania i Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Obowiązuje kryterium dochodowe: jest przeznaczony dla tych, których zarobki są zbyt niskie, by dostali kredyt hipoteczny i kupili własne mieszkanie, a także by wynajęli mieszkanie na rynku komercyjnym. Właśnie na potrzeby programu powstają 552 mieszkania na Strzeszynie.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańRadni wprowadzili zmiany w programie "POZnań - i zamieszkaj"