Putin wprowadził stan wojenny!

Władimir Putin fot. pixabay

Władimir Putin ogłosił dziś wprowadzenie stanu wojennego na terytoriach czterech ukraińskich obwodów zajętych przez Rosję: chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego. To te, w których odbyły się pseudoreferenda.

Informację o dekrecie wprowadzającym stan wojenny podała agencja RIA Novosti. Rosyjski dyktator wydał go po posiedzeniu rosyjskiej rady bezpieczeństwa. Dekret, jak zapewnił Andriej Kliszas, przewodniczący komisji Rady Federacji ds. Ustawodawstwa Konstytucyjnego zostanie rozpatrzony najszybciej, jak to możliwe.

„Zważywszy, że siła zbrojna jest używana przeciwko integralności terytorialnej Federacji Rosyjskiej, zgodnie z częścią 2 art. 87 Konstytucji Federacji Rosyjskiej oraz art. 3 i 4 Federalnej Ustawy Konstytucyjnej z dnia 30 stycznia 2002 r. nr 1- FKZ 'o stanie wojennym’ postanawiam: wprowadzić 20 października 2022 roku od północy na terenach Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, obwodów zaporoskiego i chersońskiego stan wojenny” – taki fragment wydanego dekretu opublikowała Wirtualna Polska.

Putin w swoim przemówieniu towarzyszącym wydaniu dekretu powielił kłamliwe informacje własnej propagandy stwierdzając, że Ukraińcy ostrzeliwują „nowe terytoria rosyjskie”, wskutek czego giną cywile, a „reżim kijowski” odrzuca propozycje negocjacji. Zapowiedział też podjęcie dodatkowych działań, które zapewnią Rosji bezpieczeństwo. Jakie to działania – nie podał, jednak poinformował, że chętni do zgłaszania się do armii dostaną dodatki w wysokości 195 tys. rubli, o ile zgłoszą się do końca listopada.

W regionach Federacji Rosyjskiej graniczących z Ukrainą obowiązuje średni poziom reakcji, co oznacza, że szefowie tych regionów mają obowiązek prowadzenia działań mobilizacyjnych, zadbania o aktywizację obrony terytorialnej i obrony cywilnej oraz ich odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, a także zyskują uprawnienia do innych działań na potrzeby Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Te zasady dotyczą Krymu, Krasnodaru, Biełgorodu, Briańska, Woroneża, Kurska, Rostowa i Sewastopola. W regionach Centralnego i Południowego Okręgu Federalnego obowiązuje wysoki poziom. W pozostałych częściach kraju obowiązuje poziom podstawowy.

Podziel się: