Przedwojenne napisy na elewacji ocalone. “Kawałek historii Poznania i Fyrtel Garbary”

napisy odkryte na Starym Mieście fot. T. Dworek, ROSM

Na elewacji remontowanej kamienicy na narożniku Mostowej i Grobli zostały wyremontowane przedwojenne napisy, odkryte podczas remontu. Napisy reklamowały sklep, znajdujący się przed wojną w tym budynku.

Napisy odkryto w kwietniu tego roku.
“Remontowana jest kamienica przy ul. Mostowej – Grobli! Na elewacji odkryto napisy polskie, a pod nimi niemieckie” – informowała 13 kwietnia Rada Osiedla Stare miasto na swoim profilu na Facebooku. – “Tematem zainteresował się Miejski Konserwator Zabytków, mamy nadzieję, że razem z inwestorem uda się pokazać fragment historii fyrtla. A temat wypatrzyła Agnieszka Jaworska”.

Z napisów wynika, że dawniej w budynku znajdował się sklep kolonialny – dziś byśmy go nazwali spożywczym. Napisy miały kilka warstw, a niektóre były dwujęzyczne, co było oczywistym rozwiązaniem w wielonarodowym, przedwojennym Poznaniu. Najwięcej mieszkało w nim Polaków i Niemców, więc najczęściej napisy reklamowe były w tych dwóch językach – i nie inaczej było na kamienicy Mostowa/Grobla.

Współpraca właścicieli budynku, Miejskiego Konserwatora Zabytków i osiedlowych radnych zaowocowała odtworzeniem historycznych napisów na elewacji. Wiemy już, że przedwojenny sklep kolonialny oferował między innymi mąkę, smalec i herbatę. To nie pierwszy budynek na Starym Mieście, gdzie udało się odtworzyć dawne szyldy: dwujęzyczne napisy można znaleźć między innymi na fasadach wyremontowanych kamienic przy ulicach Kwiatowej i Gdyńskiej.

“Kawałek historii Poznania i Fyrtel Garbary!” – podsumowuje Rada Osiedla Stare Miasto. – “Udało się zachować historyczne napisy! Poza tym zdecydowanie wolimy te po lewej niż bazgroły po prawej!”.

Źródło: ROSM

Podziel się: