Protest w Gnieźnie i Kaliszu. Przed siedzibami kurii diecezjalnych

Po emisji filmu dokumentalnego braci Sekielskich “Zabawa w chowanego” przed siedzibami kurii diecezjalnych w Kaliszu i w Gnieźnie odbyły się protesty przeciwko kryciu księży-pedofilów.

Uczestnicy i jednego, i drugiego protestu stali przed budynkami w milczeniu. W Kaliszu mieli ze sobą transparenty z napisami “Biskupie czas na sąd ostateczny” i “Jesteśmy z ofiarami”, żądają ustąpienia biskupa z urzędu. Uczestnicy protestu przygotowali też petycję do władz miasta, by nie zapraszały biskupa Edwarda Janiaka na oficjalne uroczystości.

W Gnieźnie uczestnicy protestu trzymali zapalone znicze, by uczcić ofiary księży-pedofilów i zaprotestować przeciwko ich bezkarności. Przed gnieźnieńską kurią stanęli też członkowie Młodzieży Wszechpolskiej z transparentem “Młodzież przeciw pedofilii – LGBT”, bo, jak twierdzą, na protest przed kurią przyszły te same osoby, które chodzą na marsze równości, a wypominają księżom pedofilię. Poza tym w Gnieźnie takich przypadków nie było, więc protest jest bezzasadny.

Przypomnijmy, że po sobotniej premierze filmu braci Sekielskich Prymas Polski Wojciech Polak powiadomił o całej sprawie Watykan. Jego zdaniem w każdym przypadku zgłoszenia informacji o wykorzystaniu osoby małoletniej przez duchownego natychmiast powinno być wszczęte dochodzenie kanoniczne w tej sprawie – a nie przesuwanie podejrzanego do innej parafii, by wyciszyć sprawę.

el

1
Dodaj komentarz

avatar
ref
ref

a co ma do tego gniezno? Akcja filmu działa się w Kaliszu i diecezji kaliskiej