Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Projekt ustawy: zniesienie prawa do odmowy przyjęcia mandatu w projekcie ustawy

Został opublikowany na rządowych stronach, jest autorstwa posłów PiS i zawiera kilka kontrowersyjnych zapisów, między innymi zniesienie prawa do odmowy przyjęcia mandatu.

Jak tłumaczą posłowie, którzy są inicjatorami nowelizacji – sam projekt pilotuje poseł Jan Kathak – w projekcie chodzi o usprawnienie pracy sądów, a konkretnie odciążenie sędziów, którzy mają obecnie bardzo dużo pracy właśnie z rozpoznawaniem spraw dotyczących odmowy przyjęcia mandatu. Według opinii posłów obecnie zdecydowana większość spraw o wykroczenia, która trafia do sądów, kończy się nakazem zapłaty mandatu.

Nowe zapisy odciążyłyby także funkcjonariuszy policji – teraz, gdy ktoś odmówi przyjęcia mandatu, muszą składać wniosek do sądu o ukaranie tej osoby, a i bez tego mają wystarczająco dużo pracy. Autorzy projektu – jak podaje Onet.pl – powołują się też na opinię Trybunału Konstytucyjnego, który niejednokrotnie wydawał opinię, że skuteczne ściganie wykroczeń wymaga procedur umożliwiających karanie sprawców bez konieczności postępowań sądowych.

Jednak zaproponowane zmiany budzą wątpliwości. Chodzi tu nie tylko o zniesienie prawa do odmowy przyjęcia mandatu, usunięte z artykułu 97 projektu, ale też zapis w kolejnym artykule, że “grzywnę uważa się za nałożoną takim mandatem z chwilą jego odbioru przez ukaranego”.

Oczywiście nadal otrzymaną karę można zaskarżyć do sądu – jednak teraz będzie to musiał zrobić sam zainteresowany. Po wniesieniu odwołania obowiązuje już normalna droga sądowa.

Zmiany zostały złożone w kancelarii Sejmu 8 stycznia. Jeśli zostaną przegłosowane przez posłów, zgodnie z zapisami wejdą w życie 14 dni od ich ogłoszenia.

Strona głównaWiadomości z PolskiProjekt ustawy: zniesienie prawa do odmowy przyjęcia mandatu w projekcie ustawy