Problem z dostępem do leków w aptekach. “Sytuacja powoli zagraża życiu i zdrowiu”

Grupa polityków Platformy Obywatelskiej kolejny raz zwracała dzisiaj uwagę na problem z dostępem do leków w Polsce. – Wzywamy rząd do podjęcia realnych działań – zaapelował Szymon Ziółkowski.

– Mimo tego co mówi pan minister Szumowski kryzys lekowy w Polsce się nie skończył – mówił Szymon Ziółkowski, poseł PO. – Jesteśmy przed apteką w centrum Poznania i mamy listę leków, których w tej aptece dostać nie można. Pan minister Szumowski żyje trochę w innej rzeczywistości – dodał poseł.

– Zauważamy, że nie jest to pierwszy kryzys, który funduje nam rząd i dlatego ze szczególną troską podchodzimy do pogarszającej się sytuacji pacjentów i klientów aptek – powiedziała Tatiana Sokołowska, przewodnicząca komisji zdrowia sejmiku województwa Wielkopolskiego. – Obecna sytuacja z brakiem dostępu do leków spowodowana jest również tym, że rząd konsekwentnie obniża fundusz “lekowy” przewidziany na refundację leków. W sytuacji obniżania funduszy nie tylko na refundację leków, ale również na służbę zdrowia, możemy się spodziewać zapaści systemu w ogóle. Naszą recepturą na naprawę sytuacji jest m.in. ukrócenie nielegalnego wywozu leków za granicę. Apelujemy do ministra i rządu, żeby informowali nas rzetelnie o tym co się dzieje w związku z kryzysem lekowym, żebyśmy mogli rzeczywiście opiekować się naszymi najbliższymi.

– Sytuacja z lekami rzeczywiście jest zła i żadne zaklęcia rządu tego nie zmienią – dodała Paulina Stochniałek, radna sejmiku, wskazują na kolejny problem jakim jest import tańszych leków z Chin, które wypierają polskich producentów. – W Polsce i Europie mamy wszystkie najwyższe standardy kontroli substancji czynnych, a substance z Chin już takim kontrolom nie podlegają i znamy przypadki, kiedy leki te były zanieczyszczone – wyjaśniła radna.

Małgorzata Dudzic-Biskupska, radna miejska, zwróciła natomiast uwagę na problemy logistyczne. O ile w Poznaniu o znalezienie apteki, która dany lek może posiadać jest stosunkowo łatwo, to w mniejszych miejscowościach może to rodzić już znaczące problemy. – Mamy już zniszczony system edukacji, teraz widzimy, że został zniszczony system leków, za chwilę system zdrowia. Niestety, ale nie wróży to dobrze na przyszłość – powiedziała Dudzic-Biskupska.

– Widzimy, że rząd Prawa i Sprawiedliwości robi wszystko, żeby spełnić swoją ostatnią obietnicę, z którą szedł do wyborów w 2015 roku tzn. “Polska w ruinie”. Wszystko na to wskazuje. Wzywamy rząd Mateusza Morawieckiego i pana ministra Szumowskiego, żeby przestali zaklinać rzeczywistość i po prostu przestali kłamać. Sytuacja z lekami w Polsce się nie poprawia, jest wręcz tylko gorzej. Tych leków naprawdę potrzeba, a sytuacja powoli zagraża życiu i zdrowiu! Wzywamy rząd do podjęcia realnych działań – zaapelował na koniec Ziółkowski.

5
Dodaj komentarz

avatar
Krzysztof Frydrych
Krzysztof Frydrych

500+ to zwykła łapówka mająca zjednać wyborców, oraz kotara która ma przysłonić inne problemy. W jednym i drugim jak widać sprawdza się wyśmienicie.

Kuba Gorączkowski
Kuba Gorączkowski

W Poznaniu jest wiele firm które wywożą leki za granicę więc takie są konsekwencje .

Karolina Adamska
Karolina Adamska

Na łuszczycę brak leków

Katarzyna Urbańska
Katarzyna Urbańska

NIE Trzeba było jeszcze bardziej wspierać mafie lekowe i likwidować Polski przemysl farmaceutyczny, teraz ponosimy konsekwencje tych działań, łącznie z efektem kolejek i kondycja szpitali!!!

Urszula Jordeczka
Urszula Jordeczka

Strach się bac…..tego jeszcze w tym kraju nie bylo?????a bylo juz roznie…….no coz……bez kometarza…………?