piątek, 23 lutego, 2024

Prezydent Poznania w Korei Południowej. Czy Modertrans zostanie sprzedany Koreańczykom?

Jacek Jaśkowiak przebywa w Changwon, gdzie spotkał się między innymi z prezesem firmy Hyundai Rotem, a rozmowy dotyczyły Modertansu, choć szczegóły nie zostały podane do publicznej wiadomości.

O wizycie prezydenta w Korei Południowej i o spotkaniu z prezesem Hyundai Rotem poinformowało Radio . Hyundai Rotem jest największym koreańskim producentem pojazdów szynowych i czołgów, a rozmowy dotyczyły Modertransu, spółki produkującej tramwaje, która należy do miasta i MPK – a którą już w 2022 roku prezydent chciał sprzedać.

Czy wizyta w Korei Południowej ma na celu ustalenie szczegółów sprzedaży Modertransu Korreańczykom? Tego nie wiadomo – na pytanie rozgłośni rzeczniczka prasowa prezydenta, Joanna Żabierek, powiedziała jedynie, że władzom miasta Changwon i firmom, które się tam znajdują, zależy na rozwoju współpracy z Poznaniem w wielu obszarach. Nie tylko biznesowym, ale też przemysłowym czy akademickim. W tym ostatnim aspekcie chodzi o zwiększenie wymiany studenckiej między Polską a Koreą i ściślejszej współpracy między uczelniami obu miast.

W skład delegacji, która poleciała do Korei, wszedł też Tomasz Kobierski, prezes zarządu MTP. Zdaniem Joanny Żabierek imprezy wystawiennicze organizowane przez MTP, takie jak Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND oraz Środkowoeuropejskie Forum Dekarbonizacji Net Zero, mogą być doskonałą platformą spotkań polskich i koreańskich firm, współpracy i wymiany doświadczeń.

Warto przypomnieć, że we wrześniu ubiegłego roku prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i burmistrz Changwon, Hong Nam-Pyo, podpisali umowę o współpracy – bo właśnie w Poznaniu będą produkowane koreańskie czołgi firmy z Changwon.

Źródło: Radio Poznań
Strona głównaPoznańPrezydent Poznania w Korei Południowej. Czy Modertrans zostanie sprzedany Koreańczykom?