Premier zdymisjonował Janusza Kowalskiego

Janusz Kowalski fot. KPRM
Wiceminister Janusz Kowalski, zastępca Jacka Sasina, został zdymisjonowany. Powodem jest duża różnica poglądów między wiceministrem a resztą rządu, jak powiedział w RMF FM Jacek Sasin.

Jacek Sasin zwrócił uwagę, że odmienne poglądy wiceministra Kowalskiego mają szczególne znaczenie w resorcie aktywów państwowych, bo on nadzoruje transformację energetyczną. Tymczasem wiceminister Kowalski, jak i cała Solidarna Polska, opowiada się za energetyką opartą na węglu, bo transformacja doprowadzi do znacznych podwyżek cen energii i uzależni Polskę od dostaw rosyjskiego gazu.

Do dymisji przyczyniły się także słynne już wypowiedzi ministra w rodzaju „Veto albo śmierć” przy negocjacji unijnego budżetu czy stwierdzenie, że Niemcy chcą skolonizować Polskę albo że nasz kraj, jeśli przyjmie unijny budżet, będzie zmuszony do wprowadzenia małżeństw homoseksualnych, adopcji przez nie dzieci i przyjmowania tysięcy imigrantów.

Jednak według nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski, nie bez znaczenia był tu fakt, że doszło do wycieku do prasy założeń nowej strategii premiera Morawieckiego. Podejrzenia padły na polityków Solidarnej Polski, bo to oni robili zdjęcia prezentacji „Nowego Ładu” podczas spotkania w kancelarii premiera. Nie bez znaczenia było to, że mieli do niego wiele uwag, na przykład to, że jeden z punktów został ściągnięty z planu Młodzi 2011 Michała Boniego i że cały plan jest oparty na nierealnych danych.

Solidarna Polska, jak podaje Onet.pl,  jest oburzona odwołaniem swojego wiceministra, ponieważ nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej zawartej w ramach Zjednoczonej Prawicy. Jak napisali w oświadczeniu, powodem odejścia ministra Kowalskiego było to, że konsekwentnie krytykował ustalenia podjęte w Brukseli i dlatego musiał odejść z rządu. Chcą tę sprawę poruszyć podczas Rady Koalicyjnej.