Premier Mateusz Morawiecki fot. KPRM

Premier Morawiecki zaapelował o powstrzymanie agresji: “To może doprowadzić do czegoś bardzo złego”

– Nie ma przyzwolenia na ataki na ludzi, na świątynie, na prawo do realizacji wartości- mówił premier podczas dzisiejszej konferencji prasowej. – Apeluję o powstrzymanie aktów agresji, która może doprowadzić do czegoś bardzo złego. Te akty agresji, napadów, barbarzyństwa są absolutnie niedopuszczalne.

Premier przekonywał, że w wyroku Trybunału Konstytucyjnego chodzi o wykluczenie przesłanki eugenicznej, a nie o wykluczenie wyboru, gdy chodzi o życie i zdrowie matki, a także ciąże z gwałtu. We wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, ten wyrok TK nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem.

– Będziemy z ogromną troską podchodzić do sytuacji kobiet, pomagać im i dzieciom, aby te mogły rozwijać się w łonie matki, a później godnie żyć – zapewniał premier. – Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich, nie tylko dla kobiet powyżej 35 roku życia czy z powikłaniami ciąży, żeby jak najwcześniej rozpoznać rozwój życia. Dzisiaj można ratować i dokonywać operacji czy wprowadzać terapię jeszcze w łonie matki.

Premier zapewnił też, że każdej kobiecie należy się szacunek, troska i podziw za jej odwagę, bo na niej spoczywa przede wszystkim ta podstawowa decyzja dotycząca jej życia, jej zdrowia w kontekście również dziecka.

– Dramaty, które przeżywają kobiety, kiedy dowiadują się o bardzo poważnych chorobach genetycznych płodu, są niewyobrażalne – mówił dalej premier. – Każdy może tylko nad nimi się pochylić. Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu, stąd ten zapis o życiu i zdrowiu kobiety. Będziemy z ogromną troską podchodzić do wszystkich sytuacji i pomagać kobietom i dzieciom, żeby mogły się normalnie rozwijać w łonie matki i potem normalnie żyć.

Premier zaapelował też do wszystkich o zakończenie demonstracji i protestów ulicznych. Zwrócił uwagę, że mamy przecież pandemię i zbieranie się ludzi w dużych grupach niesie ze sobą niebezpieczeństwo zakażenia i zaapelował o przestrzeganie ograniczeń wprowadzonych przez rząd i związanych z pandemią.
– To, co odbywa się w przestrzeni publicznej, te akty agresji, napadów, barbarzyństwa są absolutnie niedopuszczalne – podkreślał. – Nie zgadzam się, nie ma moje przyzwolenia na ataki na ludzi, na kościoły, na prawo realizowania wartości przez innych. Dzisiejsze wzburzenie, dzisiejsze sytuacje, z którymi mamy do czynienia na ulicach, absolutnie nie powinny mieć miejsca, będziemy się tym aktom agresji ze stanowczością przeciwstawiać. Apeluję o spokój, brak agresji, poszanowanie tradycji. Polska jest jedna i wszyscy musimy się w niej odnaleźć. Różnijmy się, spierajmy, ale szanujmy się nawzajem, a media proszę o łagodzenie sporu.

el

 

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze