Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 2 maja, 2024

Poznańskie placówki edukacyjne inwestują w ekologiczne rozwiązania

W Poznaniu szkoły przyjmują innowacyjne i ekologiczne metody zarządzania wodami opadowymi. Szkoła Podstawowa nr 90 oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 są przykładami placówek, które wprowadziły systemy małej retencji, aby zaradzić problemowi zalewania terenów wokół budynków i jednocześnie stworzyć przestrzeń do rekreacji oraz zwiększyć obszary zieleni.

Innowacyjne boisko z systemem retencji w SP 90

Szkoła Podstawowa nr 90 na poznańskim Grunwaldzie, znana również jako SP 90 im. hr. Władysława Zamoyskiego, z powodzeniem zastosowała system małej retencji. Teren, który wcześniej był często zalewany po deszczach, został przekształcony w wielofunkcyjne boisko sportowe. Projekt obejmował instalację zbiornika retencyjnego, drenażu francuskiego oraz budowę boiska przy ul. Chociszewskiego. Nowo wybudowane boisko służy do gry w siatkówkę, koszykówkę oraz piłkę nożną, co znacznie wzbogaciło ofertę sportową szkoły.

Karolina Bielerzewska, dyrektorka SP 90, podkreśla, że projekt miał na celu nie tylko rozwiązanie problemów z nadmiarem wody, ale także stworzenie estetycznego i funkcjonalnego środowiska dla uczniów. Zbiornik retencyjny, umieszczony pod ziemią, gromadzi wodę deszczową, która później jest wykorzystywana do nawadniania terenów zielonych przy szkole. Koszt całkowity inwestycji wyniósł około 400 tysięcy złotych.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 z nowym projektem ekologicznym

Podążając śladem SP 90, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 na Dębcu, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 21 oraz przedszkola nr 41 i 112, również przygotowuje się do wprowadzenia systemu małej retencji. Inicjatywa ta zakłada budowę zbiornika retencyjnego o pojemności 20 tysięcy litrów, który będzie magazynował wodę opadową na potrzeby nawadniania zieleni. Monika Michalak, dyrektorka placówki, wyjaśnia, że planowane jest wykorzystanie terenu obecnie narażonego na zalewanie dla dodatkowych nasadzeń, co znacząco zwiększy ilość zieleni wokół szkoły.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańPoznańskie placówki edukacyjne inwestują w ekologiczne rozwiązania