Poznański lekarz z odznaczeniem od papieża Franciszka

rektor Andrzej Tykarski, wicewojewoda Aneta Niestrawska, dyr. Szczepan Cofta

Dr Szczepan Cofta, dyrektor Szpitala klinicznego im. H. Święcickiego i główny organizator szpitala tymczasowego na MTP, został uhonorowany przez papieża Franciszka odznaczeniem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

„Pro Ecclesia et Pontifice” to jedno z najwyższych odznaczeń dla osób świeckich przyznawanych przez Watykan. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone w pracy na rzecz kościoła i papieża. Dr Cofta jest znakomitym pulmonologiem, pracownikiem Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem.

To właśnie on nadzorował tworzenie szpitala tymczasowego na MTP, gdzie mieli być leczenie zakażeni koronawirusem. Gdy podejmował się tego gigantycznego zadania, nie mając w dodatku z kogo czerpać przykładów, bo nikt wtedy wiele nie wiedział ani o koronawirusie, ani o jego leczeniu, powiedział, że lubi wyzwania i lubi robić coś nowego…

Przy wszystkich swoich zajęciach zawodowych dr Cofta znajduje czas na pracę dla kościoła: jest członkiem Rady Społecznej przy arcybiskupie poznańskim, aktywnie uczestniczy w pracach rady duszpasterskiej parafii katedralnej, Taizé i duszpasterstwie służby zdrowia.

Uroczystość wręczenia odznaczenia „Pro Ecclesia et Pontifice” odbyła  w Katedrze Poznańskiej

Podziel się:

Źródło: TVP3 Poznań