piątek, 29 marca, 2024

Poznański dworzec PKP na drugim miejscu w kraju. Obsłużył 12 mln pasażerów

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego dworzec PKP w Poznaniu utrzymał swoją drugą pozycję w kraju, jeśli chodzi o liczbę obsłużonych pasażerów. Więcej podróżnych obsłużył tylko Wrocław.

Na stacji Główny obsłużono 12 mln pasażerów, na stacji Wrocław Główny – 12,5 mln. Ale to i tak połowa tego, co przed rokiem – przypomnijmy, że w 2020 roku, gdy Poznań także zajął drugie miejsce, to według danych z 2018 roku z Poznania Głównego skorzystało 21,1 mln pasażerów. Wrocław Główny obsłużył ich 21,2 mln. W 2019 roku z kolei w Poznaniu obsłużono ponad 20 mln pasażerów.

To oznacza, że w ubiegłym roku liczba pasażerów spadła prawie o połowę. Głównym powodem z pewnością jest pandemia, ale nie bez znaczenia są kłopoty z systemem sterowania ruchem, jakie mamy w Poznaniu praktycznie od początku jego funkcjonowania, a także z samym dworcem, który nie zachęca do jego ponownego odwiedzenia.

Jak informuje Radio Poznań, Michał Beim, ekspert z Instytutu Sobieskiego, zwraca uwagę także na fakt, że trwają prace remontowe na popularnych trasach z Poznania do Szczecina i do Warszawy. Pociągi na tych trasach kursują znacznie dłużej, co także przełożyło się na spadek liczby pasażerów. To także wykazują dane Urzędu Transportu Kolejowego.

Większość ruchu kolejowego w Poznaniu to ruch z kolei regionalnych, w tym Kolei Wielkopolskich oraz Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, a także modernizacje lokalnych tras, jak do Piły czy do Wągrowca, co pozwoliło na zwiększenie liczby połączeń i tym samym zwiększenie ruchu.

Drugim dworcem w Wielkopolsce, jeśli chodzi o liczbę obsłużonych pasażerów, jest – z tej stacji w ubiegłym roku skorzystało półtora miliona osób. Natomiast milion podróżnych obsłużyły stacje w Pile, Lesznie i Ostrowie Wielkopolskim.

Strona głównaBiznes i FinansePoznański dworzec PKP na drugim miejscu w kraju. Obsłużył 12 mln pasażerów