Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Poznań: Dworzec PKP drugi w kraju co do liczby obsłużonych pasażerów. Po Wrocławiu

Urząd Transportu Kolejowego opublikował listę dworców najbardziej obleganych przez podróżnych. Według danych z 2018 roku z Poznania Głównego skorzystało 21,1 mln pasażerów. Więcej pasażerów obsłużył tylko Wrocław Główny – 21,2 mln osób.

Wrocław Główny, Główny, Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Kraków Główny, Gdynia, Warszawa Zachodnia, Katowice i Warszawa Wileńska – to dziesięć stacji z największą wymianą pasażerską w Polsce. Na tych dworcach, każdego dnia od 22,5 do 58 tys. pasażerów wsiada i wysiada z pociągów.

Najwięcej pasażerów korzysta ze stacji znajdujących się w największych aglomeracjach. Stąd w pierwszej dziesiątce znajduje się aż 5 warszawskich dworców, które obsłużyły ponad 73 mln podróżnych. W ten sposób stolica jest miastem, w którym najbardziej intensywnie korzysta się z kolei. Stacje w stolicy obsłużyły ponad 73 mln podróżnych.

– Ostatnie lata przyniosły powrót pasażerów na kolej. Wpływ na to miały zarówno inicjatywy kolei aglomeracyjnych zwiększające swoją ofertę dla podróżnych, jak i poprawa jakości pociągów dalekobieżnych. Także inwestycje w infrastrukturę przynoszą pozytywne efekty- komentuje wyniki raportu dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Mam nadzieję, że dane o wymianie pasażerskiej pozwolą na tworzenie coraz lepszej oferty przewozowej uwzględniającej potrzeby zarówno pasażerów podróżujących pomiędzy największymi ośrodkami, jak również tych z mniejszych miejscowości.

Mamy powód do dumy, bo Poznań, mimo dworca pozostawiającego wiele do życzenia, w tym zestawieniu wypadł bardzo dobrze. Wrocław, który ma dworzec i piękny, i funkcjonalny, i wreszcie pięknie wyremontowany, wyprzedził stolicę Wielkopolski dosłownie o włos – wystarczyłoby około 200 pasażerów na dobę więcej, by to Poznań był najczęściej odwiedzanym dworcem w Polsce.

Jednak jest tu wskaźnik, który powinien zaniepokoić: otóż według wyliczeń UTK, Wrocław zwiększył liczbę obsługiwanych pasażerów od 2014 roku o 65 proc.! Poznań – tylko o 18 proc. Oczywiście niedostatki dworca na pewno mają tu znaczenie – ktoś, kto nie jest z Poznania, a choć raz musiał się tu przesiadać, na pewno wróci na ten dworzec jedynie w ostateczności. Jak to kiedyś celnie ujął Marcin Meller, który powiedział, że na dworcu w Poznaniu człowiek czuje się jak Harry Potter szukający peronu 9 i 3/4.

Miejmy nadzieję, że wspólnymi wysiłkami radnego Pawła Sowy i minister Jadwigi Emilewicz dworzec w Poznaniu wkrótce zacznie przypominać dworzec z prawdziwego zdarzenia, z przejściami podziemnymi, halą dworcową dodatkową kładką i działającymi schodami ruchomymi. Statystyki przedstawione przez UTK nie pozostawiają wątpliwości, że jest to potrzebne. Skoro tak niefunkcjonalny dworzec obsługuje tylu pasażerów – to ilu ich tu przyjedzie, jeśli będą korzystali z tego dworca także dlatego, że chcą, bo jest ładny i wygodny – a nie tylko dlatego, że muszą?

Urząd Transportu Kolejowego podaje, że w 2018 r. kolej na wszystkich stacjach w Poznaniu przewiozła 23,9 mln pasażerów. W całej Polsce przewiozła 310,3 mln pasażerów, a wymiana pasażerska kształtowała się na poziomie ok. dwukrotnie wyższym – z tego względu, że każdy pasażer liczony jest podwójnie – raz, kiedy wsiada do pociągu, drugi raz, kiedy z niego wysiada.

UTK, el

Strona głównaPoznańPoznań: Dworzec PKP drugi w kraju co do liczby obsłużonych pasażerów. Po...