Poznańska sieć sklepów komputerowych: postępowanie sanacyjne i zwolnienia pracowników

W Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto został złożony wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego dla poznańskiego potentata w handlu sprzętem elektronicznym – firmy Komputronik.

Postępowanie sanacyjne ma uzdrowić sytuację w firmie, która ma ostatnio poważne kłopoty z powodu VAT. Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy wydał niekorzystną dla firmy decyzję dotyczącą rozliczeń podatku VAT za trzy miesiące 2014 roku i w ten sposób firma ma do zapłaty 39,2 mln zł, a do tego należy jeszcze doliczyć odsetki szacowane na 18,7 mln zł.

Decyzje nie są prawomocne i wykonalne, nie nadano im też rygoru natychmiastowej wykonalności. Nie wpływają więc na bieżącą płynność finansową firmy, niemniej jeden z banków już wypowiedział spółce umowę kredytową. Negatywna decyzja z pewnością zmniejszy możliwości uzyskania finansowania z innych źródeł.

Firma złożyła odwołanie od decyzji Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, a w oświadczeniu, jakie wystosowała, twierdzi, że decyzja urzędu jest “rażąco bezpodstawna” i zawiera szereg błędów. Tego zadania są niezależni eksperci, którym przedstawiono sprawę. Odwołanie więc od decyzji jest jak najbardziej zasadne, a prawdopodobieństwo jej uznania wysokie. Odwołanie będzie rozpatrywać dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Grupa Komputronik nie zamierza się poddać i ma nadzieję, że postępowanie sanacyjne okaże się droga do uzdrowienia sytuacji finansowej spółek. Grupa szuka źródeł finansowania, podkreśla, że sklepy stacjonarne i sklep internetowy działają bez ograniczeń, a wysyłka jest realizowana zgodnie z zamówieniami i bez opóźnień. jest już gotowy wstępny plan restrukturyzacji – niestety, obejmuje także zwolnienia pracowników. Według wstępnych szacunków ich liczba ma spaść o jedną piątą.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze