Poznaniacy w Forcie VII uczcili pamięć założyciela Szarych Szeregów

Mariusz Wiśniewski, uroczystość w Forcie VII fot. UMP

Harcerze, kombatanci i przedstawiciele władz wzięli udział w uroczystości poświęconej druhowi Florianowi Marciniakowi, twórcy Szarych Szeregów. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową w Forcie VII.

Harcmistrz Florian Marciniak był absolwentem Gimnazjum im. Jana Kantego w Poznaniu. Maturę zdał w 1934 roku i rozpoczął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Był także drużynowym 21. Poznańskiej Drużyny Harcerzy im. T. Rejtana.

We wrześniu 1939 r. najpierw pracował w Pogotowiu Harcerzy w Poznaniu, ale wkrótce pojechał do Warszawy, gdzie został komendantem Wojennego Pogotowia Harcerzy, a 27 września 1939 r. – naczelnikiem Szarych Szeregów. To on wprowadził program „Dziś – Jutro – Pojutrze”, a w nim zasadę „wychowania przez walkę” w ramach programu. Brał udział w przygotowaniach do Akcji pod Arsenałem w marcu 1943 r.

6 maja 1943 r. został aresztowany w Warszawie i przewieziony do Poznania, gdzie uwięziono go w Forcie VII. Harcerze próbowali go odbić, jednak im się to nie udało. Florian Marciniak został przewieziony z 22 wielkopolskimi instruktorami harcerskimi do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, gdzie zginęli 79 lat temu, 20 lutego 1944 r. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Twórca Szarych Szeregów został w 2006 r. pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a cztery lata później urnę z ziemią z obozu w Gross-Rosen złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

18 lutego uroczystością w Forcie VII uczczono 79. rocznicę śmierci Floriana Marciniaka. Wzięli w niej udział harcerze, instruktorzy i seniorzy hufców wielkopolskich ZHP, członkowie Stowarzyszenia „Szarych Szeregów”, przedstawiciele władz Miasta i regionu, a także kombatanci. Mieszkańców Poznania reprezentował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Podziel się:

Ostatnio dodane: