karta PEKA fot. ZTM

Poznań: ZTM przekonuje, że sieciówki mamy… tanie

Zarząd Transportu Miejskiego kontynuuje kontrowersyjną kampanię poświęcona cenom biletów miejskiej komunikacji “Poznań wśród najtańszych”. Teraz okazało się, że sieciówki też mamy jedne z tańszych – pod warunkiem, że wykupimy je od razu na rok.

– Roczny Bilet Metropolitalny na sieć jest jedną z najlepszych ofert w Polsce – zapewnia ZTM. – Na przykład Bilet Metropolitalny na strefę A kupiony na 366 dni (949 zł) pozwala uzyskać gwarancję na przejazdy na liniach ZTM przez cały rok i równocześnie oszczędność aż 479 złotych, w porównaniu do 12 Biletów Metropolitalnych na 30-dni. To jedna z najlepszych ofert w kraju! Dzięki systemowi PEKA – tylko w Poznaniu można dopasować okres biletu do własnych potrzeb. Zamiast sztywnej taryfy np. z biletami na miesiąc, każdy może wybrać termin obowiązywania biletu na sieć od 14 do 366 dni, a na trasę od 14 do 90 dni. Elastyczność jest ogromną zaletą systemu taryfowego w Poznaniu.

ZTM podkreśla także, że osoby, które rozliczają podatek dochodowy w Poznaniu lub w jednej z 19 gmin objętych porozumieniem transportowym (Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Zaniemyśl) płacą za bilety mniej, a wśród oferty są atrakcyjne cenowo specjalne bilety okresowe, np. Bilet Metropolitalny, dzięki któremu można też podróżować pociągiem, Bilet Seniora lub bilet dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci (4+).

Nie zmienia to jednak faktu, że miesięczny Bilet Metropolitalny na strefę A kosztuje 119 zł, co jest jedną z najwyższych cen w Polsce. I nie zmienia tego fakt, że w przeliczeniu na dzień to niespełna 4 zł – bo sieciówka na przykład w Krakowie kosztuje 80 zł. W przeliczeniu na jeden dzień wychodzi to nieco ponad 2 zł, a więc znacznie mniej niż w Poznaniu. Dodatkowo mało kogo stać na wyłożenie prawie 1000 zł, by kupić bilet na cały rok – no i nie wszystkim sieciówka przez okrągły rok jest potrzebna. Warto też zauważyć, że 119 zł miesięcznie to oferta dla osób płacących podatki w Poznaniu, bo ci, którzy tego nie robią, muszą zapłacić za sieciówkę już 149 zł.

Przeciwko wyliczeniom ZTM i promowaniu poznańskiej komunikacji jako najtańszej zaprotestowali już radni klubu Wspólny Poznań. Radny Paweł Sowa ze Wspólnego Poznania wyjaśnia też, dlaczego tak ważna jest cena akurat tego biletu – i to nie na rok, a w wersji miesięcznej.
“Cena miesięcznej sieciówki może zachęcać lub odstraszać do przesiadki na transport publiczny” – wyjaśnił w mediach społecznościowych. – “Jest jednym z kluczowych elementów obok częstotliwości kursów, pewności przejazdu oraz jakości taboru i infrastruktury”.

Źródło: ZTM

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze