Biblioteka Raczyńskich i Muzeum Narodowe

Poznań: Znów można się wybrać do Biblioteki Raczyńskich

Od 3 sierpnia największa poznańska biblioteka przywraca wolny dostęp do półek oraz wznawia stacjonarną działalność kulturalną. Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Już od najbliższego poniedziałku będzie można wypożyczać książki z wolnego dostępu Biblioteki Raczyńskich. Stopniowo placówka wznawia również organizację spotkań autorskich, wystaw, lekcji bibliotecznych itp. Aby jednak czytelnicy byli obsługiwani bezpiecznie i sprawnie, konieczne będzie przestrzeganie zasad sanitarnych. Po wejściu do biblioteki trzeba zasłonić nos i usta oraz zdezynfekować ręce. W pomieszczeniu będzie mogła przebywać tylko wyznaczona liczba osób. Informacja o tym, ile czytelników naraz zmieści się bezpiecznie w danym miejscu, będzie wywieszona na drzwiach wejściowych. Osoby, które będą czekać na wejście, muszą zachować dystans.

Bibliotekarze proszą czytelników o skrócenie wizyt do niezbędnego minimum. Dzięki temu ze zbiorów będzie mogło skorzystać więcej poznaniaków i poznanianek. Pracownicy będą wyposażeni w środki ochrony osobistej (maseczki, przyłbice, rękawiczki), a zbiory poddawane są trzydniowej kwarantannie.

Gmach główny i filie biblioteczne są czynne dla czytelników od poniedziałku do piątku w dotychczasowych godzinach otwarcia. Nieczynne do odwołania pozostają filie zlokalizowane w szkołach (Filia 35 ul. Druskiennicka 32, Filia 52 os. Czecha 59, Filia 63 ul. Żonkilowa 34) oraz Filia 32 os. Armii Krajowej 84.

Zwroty wypożyczonych książek przyjmują: z Filii 32 – Filia 2 na os. Oświecenia 59, z Filii 52 – Filia 51 na os. Lecha 15, z Filii 46 – Filia 12 przy ul. Arciszewskiego 27.

Nieczynne do odwołania są czytelnie w gmachu głównym oraz czytelnie i kąciki czytelnicze w filiach; podobnie szatnie i toalety dla czytelników. Nadal zawieszone jest wypożyczanie czasopism i gier planszowych oraz usługi reprograficzne w gmachu głównym, do odwołania nie można też korzystać z komputerów czytelniczych. Wyjątkiem jest wypożyczalnia w gmachu głównym, gdzie udostępnione będą 2 stanowiska jako terminale katalogowe.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Mieszkanie Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, Pracownia Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Ośrodek Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego są dostępne dla zwiedzających na dotychczasowych zasadach, przy czym nieczynne są ich czytelnie.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza oraz Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego dostępne są tylko dla zwiedzających indywidualnych. Przyjmowanie grup zorganizowanych jest zawieszone do odwołania.

Usługi “Książka dla seniora” i “Czytanie bez barier” realizowane sąz zachowaniem środków ochrony osobistej. Bibliotekarze są zaopatrzeni w maseczkę i rękawiczki, a odwiedzany czytelnik jest zobowiązany do zasłonięcia nosa i usta na czas wizyty. Zwracane książki podlegają kwarantannie.

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze