krwiobus fot. RCKiK

Poznań: Znów brakuje krwi!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znów prosi o pomoc! Tak źle już bardzo dawno nie było: brakuje aż czterech grup krwi. A w dodatku zaczynają się wakacje, czyli najtrudniejszy czas dla publicznej służby krwi.

W czasie wakacji, kiedy krwiodawcy wyjeżdżają, bieżące stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce drastycznie maleją, dlatego jest ona szczególnie potrzebna. Stąd apel do krwiodawców o oddanie jej przed wyjazdem na wakacje.

W Poznaniu dramatycznie brakuje krwi grupy 0Rh- i 0Rh+, a także ARh- i BRh-. Krew grupy ARh+ jeszcze jest, ale też jej ubywa, problemów nie ma na razie jedynie z grupami ABRh+, ABRh- oraz BRh+.

Na braki w stanach magazynowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK) wpływ ma także sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Dlatego CKiK apeluje do honorowych dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o oddanie krwi w jednym z centrów krwiodawstwa w Polsce (niezależnie od miejsca zamieszkania).

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa cały czas prowadzi też wyjazdy w teren, także osoby, którą chcą komuś uratować życie, nie będą już musiały specjalnie przyjeżdżać na Marcelińską, do siedziby RCKiK. Tutaj znajdziecie grafik wyjazdów. 

Oddanie krwi pełnej jest także możliwe w siedzibie RCKiK przy ul. Marcelińskiej – rejestracja dawców: poniedziałek/wtorek/piątek – 7.00 – 15.00, środa/czwartek – 7.00 – 18.00, sobota – 7.00 – 13.00.

el