Poznań: Zmiany w komunikacji publicznej od 1 września

Od 1 września tramwaje i autobusy na liniach ZTM Poznań będą kursowały częściej. Tramwaje wrócą na trasy do trzech pętli: Wilczak, Połabska, Piątkowska, zostanie otwarta nowa pętla na Unii Lubelskiej – ale znikną z Dąbrowskiego.

Od 1 września na liniach ZTM będzie obowiązywał podstawowy (zasadniczy) rozkład jazdy, co oznacza częstsze kursy. Na liniach tramwajowych w dni robocze w godzinach szczytu (6:30-9:00 i 14:00-18:30) tramwaje większości linii będą kursować co 10 minut. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego, pętle: Wilczak, Piątkowska i Połabska będą otwarte. Wrócą na nie tramwaje linii nr: 3, 4, 9 i 10.

Na liniach numer 3 i 4 nastąpi zmiana – w celu wzmocnienia komunikacji w rejonie Rataj, tramwaje będą kursować przez trasę Kórnicką do pętli na Franowie. Z kolei “dziesiątki” od połowy sierpnia, w związku z przebudową ul. Wierzbięcice, kursują przez ul. Górna Wilda i Królowej Jadwigi.

Ponadto:
– wzmocnienia sobotnie w godz. 11:00-20:00 obowiązywać będą jedynie dla linii tramwajowej nr 16,
– nocna linia tramwajowa nr 201 kursować będzie ze wzmocnieniami weekendowymi,
– nie będą obowiązywać wzmocnienia “studenckie” na liniach tramwajowych nr 6 i 12,
– nie będą obowiązywać piątkowe wzmocnienia linii nr 16.

W komunikacji autobusowej miejskiej na liniach układu podstawowego w dni robocze w godzinach szczytu autobusy kursować będą co 12 minut.

Na 3 liniach autobusowych (1 dziennej i 2 nocnych) od 1 września zostaną wprowadzone stałe zmiany, uruchomiona zostanie nowa linia nr 124, autobusy linii nr 169 wrócą na swoją stałą trasę, natomiast linia nr 187 zostanie zlikwidowana.

Linia nr 124 będzie wydzielona z linii nr 160, zapewniając uczniom dojazd do szkoły przy ul. Safony. Będzie ona kursowała na trasie: INSTYTUT TECHNOLOGICZNO – PRZYRODNICZY – Biskupińska – Koszalińska – Literacka – Hezjoda – SAFONY. W związku z tym autobusy 160 nie będą kursowały do przystanku Safony,

Linia 169, w związku z zakończeniem prac na ul. Pułaskiego, wróci na stałą trasę (autobus nie będzie już kursował ulicą Winogrady).

Linie nr 236 i 246 – zmiana trasy w rejonie Jeżyc z uwagi na remont ul. Dąbrowskiego. Będą kursować z pętli Poznań Główny przez ul. Dworcową, Zwierzyniecką, Kraszewskiego (przebieg i przystanki jak dla linii nr 239 – w obu kierunkach) i dalej po trasie ul. Kościelną do Strzeszyna/Podolan.

1 września rozpoczną się zapowiedziane wiosną prace remontowe na ulicy Dąbrowskiego, gdzie zostanie wymienione torowisko i nawierzchnia ulicy na odcinku od ul. Prusa do ul. Kraszewskiego oraz na skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza. Remont jest planowany do końca września, w tym czasie tramwaje nie będą kursowały ulicą Dąbrowskiego od Żeromskiego do mostu Teatralnego oraz przez ul. Kraszewskiego i Zwierzyniecką.

Linia nr 2 zostanie zawieszona, a na liniach nr 17 i 18 zmienią się trasy – pojadą przez ulice Przybyszewskiego i Grunwaldzką. Zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa “za tramwaj” T2, na trasie z Ogrodów do Dworca Głównego PKP.

Linia nr T2

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Szamotulska – Szamarzewskiego – Szpitalna – OGRODY

OGRODY – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Św. Marcin – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY

W rejonie ronda Kaponiera autobusy będą zatrzymywać się na przystankach: na ul. Dworcowej w obu kierunkach, na ul. Zwierzynieckiej (przy DS. Jowita i przy Hotelu Mercure), na przystankach tramwajowo-autobusowych Stare Zoo w obu kierunkach.

ZTM, el

Dodaj komentarz

avatar