Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Zmiany czekają skwer Wilhelmiego przy Masztalarskiej

Skwer Romana Wilhelmiego przy ul. Masztalarskiej nie zachęca dziś do wypoczynku. Dwa lata temu staromiejscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą rewitalizacji, dziś pojawiała się możliwość najpierw rozpoczęcia dyskusji o zaniedbanym zieleńcu, a potem mądrych działań porządkujących przestrzeń.

Zmiany nie powinny jednak dokonywać się bez konsultacji dlatego Estrada Poznańska wraz z Centrum Praktyk Edukacyjnych w Centrum Kultury ZAMEK rozpoczyna badania społeczne dotyczącej nowej koncepcji skweru, a do rozmów zaprasza mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców i animatorów kultury.

Pretekstem do podjęcia uchwały rewitalizacyjnej były zapowiedzi miasta likwidacji kiosku warzywniczego. Radni zwrócili uwagę, że pomimo sąsiedztwa Placu Wielkopolskiego oferta warzywniaka spotyka się z dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców i osób odwiedzających Stare Miasto. A sam skwer jest miejscem z potencjałem – mówi Tomasz Dworek z Zarządu Osiedla Stare Miasto

Najistotniejsze w tym obszarze jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz uporządkowanie elementów przestrzeni, a także wyeksponowania elementów wartościowych w strukturze miasta. Jest to zresztą cel strategiczny nr 3, dotyczący poprawy jakości życia oraz atrakcyjności przestrzeni i architektury miasta zawarty w Strategii Rozwoju Miasta Poznania.

Sama przestrzeń Skweru Wilhelmiego zostanie także niebawem mocno ograniczona. Planowana jest to bowiem rozbudowa Archiwum Państwowego, która obejmie 75% działki, pozostawiając wąskie przejście w stronę Placu Wielkopolskiego. Plany te krytykowane są przez społeczników i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, w opinii których inwestycja niekorzystnie wpływa na sąsiedztwo z zabytkową basztą, fragmentem miejskich murów i niweczy ideę ochrony zabytków.

Od dnia przyjęcia przez miasto planu umożliwiającego rozbudowę Archiwum w 2013 roku, w przestrzeni tej zaszły także istotne zmiany, jak postawienie popiersia Romana Wilhelmiego [w sąsiedztwie Sceny na Piętrze], pomnika Klemensa Janickiego czy otwarcie historycznej ścieżki turystycznej wzdłuż murów miejskich. Dziś niestety wymagającej rewaloryzacji. Uszkodzone są tu lampy, a trakt wykorzystywana jest często jaki psia toaleta. A przecież taka znajduje się przy Masztalarskiej, z której jednak właściciele psów nie chcą korzystać. Wpływ na organizację ruchu w tej przestrzeni ma także stacja rowerowa.

Ważnym elementem w tym fyrtlu jest także rewaloryzacja kamienicy Estrady Poznańskiej, w której mieści się m.in., Scena na Piętrze. Jak zapowiada Małgorzata Kempa, szefowa miejskiej instytucji kultury – działania obejmować będą nie tylko dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ale też takie zaaranżowanie sąsiedztwa, by skwer był przyjazny dla wielu użytkowników, w tym odbiorców kultury. O tym, że jest to miejsce z potencjałem przekonało wszystkich plenerowe letnie kino.

Konsultacje obejmować będą spotkania z mieszkańcami i ankietę on-line, odbędą się także spotkania z architektami podczas których, wypracowane zostaną propozycje projektów rewitalizacji skweru.

Prezentacja raportu podsumowującego całość działań badawczych będzie miała miejsce podczas otwartego spotkania. A pierwsze konsultacje dla mieszkańców odbędą się we wtorek 2 kwietnia o godz. 17:00 w Galerii OKO UCHO przy Masztalarskiej 8, kolejne zaplanowano dla organizacji pozarządowych, kulturotwórców, przedsiębiorców a także przedstawicieli samorządu. Więcej informacji na www.estrada.poznan.pl/posts/nowa-masztalarska-skwer-wilhelmiego

Szczegółowa informacja na stronie RO Stare Miasto: http://staremiasto.poznan.pl/home/jaki-powinien-byc-skwer-wilhelmiego-przy-masztalarskiej/

Autor: RO Stare Miasto

 

Strona głównaPoznańPoznań: Zmiany czekają skwer Wilhelmiego przy Masztalarskiej