Poznań: Złota Pinezka dla Cytadeli

Złota Pinezka Cytadela fort. UMP
Cytadela – największy park miejski w Poznaniu – otrzymała nagrodę od Google. To właśnie Złota Pinezka, przyznawana atrakcjom turystycznym najbardziej docenianym przez użytkowników Google Maps.

– Z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google postanowiliśmy przyznać statuetki – Złote Pinezki – powiedziała Elżbieta Różalska z Google Polska. – To szczególne wyróżnienie, bo chociaż przyznane przez nas, to tak naprawdę nagroda w imieniu samych podróżników i użytkowników Map. To właśnie dzięki ich ocenie i zaangażowaniu mogliśmy wyłonić jedną atrakcję turystyczną w każdym z województw – miejsce szczególne i warte odwiedzenia. A takim w województwie wielkopolskim okazał się park Cytadela, największy park w Poznaniu oraz popularne miejsce spacerów. Jak widać, mieszkańców nie trzeba zachęcać do spędzania tutaj czasu, ale mamy nadzieję, że każdy, kto przyjedzie do Poznania, choć na moment odwiedzi to miejsce. Zachęcamy też do odkrywania okolic, tych bliższych i dalszych, tych znanych i tych mniej oczywistych – a także do wspierania swoich ulubionych miejsc poprzez dzielenie się opiniami, wskazówkami lub zdjęciami na Mapach. Na pewno ludzie je prowadzący, obojętnie, czy są to atrakcje turystyczne, restauracje czy lokalne firmy to docenią.

Cytadela to największy park miejski w Poznaniu, zbudowany w latach 1963-1970 na terenie dawnego Fortu Winiary. W pozostałościach twierdzy mieści się Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii „Poznań”. Południowo-zachodni stok wzgórza zajmują cmentarze żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej. Właśnie to miejsce najlepiej ocenili użytkownicy Google Maps.

Na Cytadeli niewiele zachowało się plenerowych kompozycji rzeźbiarskich ustawionych w parku w latach 1968-70. Dawne czasy przypominają m.in. rzeźby „Braterstwo Broni” dłuta Dimitra Sowy z Charkowa i „Saperzy” Jana Jakóba. Stoi też – uroczyście oddany do użytku w 1986 r. – „Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami”. W 2002 roku na terenie parku stanęła instalacja Magdaleny Abakanowicz „Nierozpoznani”. Park Cytadela obecnie ma już ponad 12,8 tysięcy opinii na Mapach Google, a średnia ocen wynosi 4,8.

– Cieszę się, że jeden z największych i najpiękniejszych poznańskich parków został doceniony. To miejsce ważne dla poznaniaków i poznanianek z wielu względów – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Przypomina nam o poświęceniu setek poznaniaków oraz żołnierzy radzieckich walczących o wyzwolenie Poznania z niemieckiej okupacji. Ale jest też wyjątkowym miejscem wypoczynku i rekreacji, z którego chętnie korzystają całe rodziny. Mamy tu wspaniałe ogrody kwiatowe, ścieżki spacerowe, czy pierwsze miejskie pasieki. Staramy się, by takich pięknych zielonych przestrzeni było w Poznaniu jak najwięcej.

Do tej pory przyznano 11 Złotych Pinezek. W województwie pomorskim otrzymał ją Zamek w Malborku, w województwie zachodniopomorskim Wały Chrobrego, w województwie warmińsko-mazurskim Mosty w Stańczykach, w województwie podlaskim Pałac Branickich w Białymstoku, w województwie kujawsko-pomorskim Żywe Muzeum Piernika, w województwie dolnośląskim ZOO Wrocław Afrykarium, w województwie lubuskim Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, w województwie lubelskim Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, w województwie świętokrzyskim Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, w województwie małopolskim Zamek Królewski na Wawelu, a w województwie łódzkim Pasaż Róży.

W województwie wielkopolskim wśród atrakcji turystycznych najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę Google w czerwcu br. znaleźć można takie miejsca jak: Brama Poznania, Zamek w Kórniku, jezioro Maltańskie, park Cytadela, Palmiarnia Poznańska czy Rogalowe Muzeum.

UMP, el

Podziel się: