budynek WAiWIZ PP fot. PP

Poznań: Zero-emisyjny budynek Politechniki Poznańskiej otwarty

Przy okazji inauguracji nowego roku akademickiego w kampusie na Piotrowie została otwarta nowa siedziba Wydziału Architektury oraz Inżynierii Zarządzania. To wyjątkowy budynek z kilku względów.

Autorem projektu jest prof. Sławomir Rosolski, wykładowca Politechniki Poznańskiej, a generalnym wykonawcą inwestycji – spółka Mostostal Warszawa. Sam budynek natomiast jest praktycznie zero-emisyjny. Panele fotowoltaiczne, które są zamontowane na dachu, i trzy pompy cieplne zapewniają prawie 100 proc. energii potrzebnej do ogrzania i oświetlenia budynku. Wszystkie instalacje są połączone w jeden układ BMS (system zarządzania budynkiem), co umożliwia kompleksowe sterowanie układem.

Budynek ma trzy kondygnacje nadziemne, jedna podziemną, na której mieszczą się laboratoria i parking. Jego wysokość wynosi 12 metrów, jest zbudowany na planie kwadratu, a elementem charakterystycznym jest całkowicie przeszklone atrium pełniące funkcję wewnętrznego dziedzińca. Sam projekt nawiązuje do proporcji Partenonu na Akropolu.

To pierwszy taki budynek użyteczności publicznej w Polsce. Jest też – jak podkreślają z dumą władze Politechniki Poznańskiej – jednym z najnowocześniejszych w Europie.

el

5 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze