podlewanie fot. ZDM

Poznań: ZDM już podlewa tereny zielone. Jest sucho!

Mimo że mamy dopiero kwiecień, to Zarząd Dróg Miejskich już rozpoczął podlewanie terenów zielonych. To wcześniej niż w latach ubiegłych.

Powodem są sucha zima i równie sucha wiosna. One sprawiły, że już teraz rośliny mają za mało wody i trzeba je podlewać. “Jest to ważne zwłaszcza dla młodych roślin, które mają pomagać nam łagodniej przetrwać zmiany klimatu, a szczególnie coraz cieplejsze lata” – zwraca uwagę ZDM.

Podlewanych jest niemal 10 tysięcy młodych drzew, które zostały w ostatnich latach posadzone w pasie drogowym, krzewy izolujące przechodniów przed spalinami, a także zieleń na zrewitalizowanych skwerach. ZDM nie zapomina również o krzewach w donicach, których w centrum miasta jest aż 100.

Częstotliwość podlewania zależy nie tylko od bieżących warunków pogodowych, ale wieku i stanu roślin, ich odległości od jezdni, wielkości terenu zieleni, na którym rosną oraz stopnia zacienienia konkretnego miejsca. I tak dla przykładu młode drzewa posadzone w misach zlokalizowanych przy chodnikach, wymagają ze względu na betonowe otoczenie znacznie częstszego podlewania niż te, które posadzone zostały na dużych połaciach trawnikowych. Nieco starsze, kilkunastoletnie drzewa, podlewane są rzadziej, gdyż dzięki rozrośniętemu systemowi korzeniowymi łatwiej radzą sobie w obecnych warunkach pogodowych.

Już w marcu rozpoczęła się również intensywna pielęgnacja, tak by zapewnić młodym drzewom jak najlepszą kondycję. Im będą silniejsze tym łatwiej mogą przetrwać niekorzystne warunki pasa drogowego. Rośliny są nawożone, misy drzew odchwaszczane, a z pni i korzeni usuwane zbędne odrosty.

“Dbanie o młode drzewa w mieście to inwestycja w przyszłość” – podsumowuje Zarząd Dróg Miejskich. – “Już za kilka lat dzięki nim będzie więcej cienia, obniży się temperatura na poznańskich ulicach, pochłanianych będzie więcej pyłów. To będzie pozytywnie wpływało nie tylko na komfort życia, ale także na nasze zdrowie”.

ZDM, el

Dodaj komentarz

avatar