Poznań: “Zbudowane” tym razem na stadionie Szyca

Na półmetku tegorocznej edycji “Zbudowane” poznańscy architekci z SARP zapraszają na spacer po stadionie Szyca. Spacer rozpocznie się 18 lipca w samo południe.

W czasie spaceru postarają się nie tylko przedstawić niezwykle interesującą, ale i niezwykle pechową historię stadionu. Mają nadzieję także na otwartą dyskusję, jak my wszyscy, jako mieszkańcy Poznania, wyobrażamy sobie przyszłość tego atrakcyjnego inwestycyjnie terenu.

Stadion powstał w 1929 roku z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej. Jego autorem jest architekt Sylwester Pajzderski, który zaprojektował obiekt przeznaczony dla 20 tys. widzów. Tuż przed Wielką Wystawą powstaje arena otoczona ziemnymi trybunami i – od zachodu – zadaszoną żelbetową trybuną z umieszczonymi pod nią garażami, zapleczem sportowym i restauracją. Niestety, niestabilne grunty znajdującego się tam dawnego rozlewiska Warty oraz zbyt płytkie palowanie powodują, że już podczas uroczystego otwarcia stadionu z honorowej trybuny trzeba ewakuować wszystkich gości, w tym prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

W latach 30. XX w. obiekt jest wykorzystywany, ale problematyczną trybunę kilkakrotnie otwiera się i zamyka oraz planuje jej modernizację. Obiekt zostaje gruntownie przebudowany dopiero w latach 50. i 70. XX w. Po zmianach konstrukcyjnych mieści do 50 tys. widzów. Od drugiej połowy lat 90. XX w. stadion (od 1990 r – im. Edwarda Szyca) popada w ruinę. Jaka będzie jego przyszłość? Czego Poznań naprawdę potrzebuje w tym miejscu? O tym wszystkim będzie można porozmawiać podczas spaceru w ramach cyklu “Zbudowane”.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętni proszeni są o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: zbudowane@gmail.com. Tytuł wiadomości: Stadion Szyca. Zapisy otwarte od 8 lipca, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

“Zbudowane” to cykl spacerów architektonicznych zapoczątkowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu w związku z przypadającą w 2018 roku – 20 edycją Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną. Trzecią serię cyklu rozpoczynamy z lekkim wirusowym opóźnieniem – ale mamy nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych będziecie z nami chętnie spacerować po wyjątkowych obiektach w Poznaniu.

Mat. pras., el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze