“Poznań: “Zakupy dla seniorów” – przed Wielkanocą

Jak informują władze Poznania, starsi poznaniacy i poznanianki, którzy chcą skorzystać z usługi “Zakupy dla seniorów” i uzyskać pomoc jeszcze przed świętami, powinni się zgłosić najpóźniej do piątku (10 kwietnia) do godz. 12.

Zasady usługi “Zakupy dla seniorów” zmieniają się czasowo – po to, by zapewnić starszym mieszkańcom miasta sprawną pomoc wolontariuszy jeszcze przed Wielkanocą. Każdy uprawniony senior, który chciałby dostać zakupy przed świętami, powinien zadzwonić do
Biura Poznań Kontakt (nr tel. 61 646 33 44) najpóźniej do piątku, 10 kwietnia, do godz.12.00 – wolontariusze jednak proszą, by nie odkładać zamówienia na ostatnie chwile przed świętami.

Złożenie zamówienia po tym terminie oznacza, że usługa będzie mogła zostać zrealizowana dopiero w poświąteczny wtorek, 14 kwietnia.

Po okresie świątecznym, czyli po 14 kwietnia, “Zakupy dla seniorów” działać będą jak zwykle, czyli od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20.00.

Do 1 kwietnia z usługi skorzystało ponad 375 seniorów, zakupy realizuje 140 wolontariuszy Caritas.

– Chcielibyśmy zachęcić seniorów do zgłaszania się już dziś z zapotrzebowaniem zakupów przedświątecznych – mówi ks. Łukasz Łukasik, zastępca dyrektora Caritas diecezji poznańskiej, koordynator akcji. – Bardzo prosimy, żeby nie odkładali kontaktu z nami na ostatnią chwilę. Dzięki temu unikniemy nagromadzenia zgłoszeń w przyszłym tygodniu, bezpośrednio przed Wielkanocą.

Usługa dostarczenia podstawowych, codziennych produktów i leków jest bezpłatna. Koszt zamówionych zakupów, który pokrywa zainteresowany, nie może przekroczyć kwoty 200 złotych. Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób starszych, w sklepach położonych w najbliższej okolicy ich zamieszkania. Leki kupowane będą na podstawie recept.

Z “Zakupów dla seniorów” mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 60 roku życia, samotnie prowadzące gospodarstwo domowe lub mieszkające z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną. Zakupy dostarczone zostaną również do mieszkania osoby z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, mieszka w Poznaniu i samotnie prowadzi gospodarstwo domowe. Akcja zakłada pomoc maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Zgłoszenia przyjmuje Biuro Poznań Kontakt. Podczas rozmowy z jego pracownikiem należy podać swoje imię, nazwisko, adres i numer telefonu. Operator przekaże te informacje koordynatorowi wolontariuszy, a ten telefonicznie skontaktuje się z seniorem i zapyta o potrzeby. Dzięki tej rozmowę każdy będzie mógł konkretnie powiedzieć, jakich zakupów potrzebuje i na kiedy.

Rozmowy telefoniczne są podstawowym narzędziem kontaktu. Wolontariusz, który zrobi zakupy, rozliczy się na podstawie paragonu i oświadczenia. Sposób zapłaty oraz dostarczenia towarów jest zawsze ustalany bezpośrednio z seniorem. Całość i poprawność wykonania usługi kończy telefon od koordynatora wolontariuszy.

Uwaga: dla zapewnienia bezpieczeństwa każda usługa będzie miała swój unikatowy numer – do wyłącznej wiadomości seniora. Tym numerem będzie się posługiwał wolontariusz (będzie miał też specjalny identyfikator). Żaden wolontariusz nie będzie pukał do domu seniora, jeśli starsza osoba nie zgłosi wcześniej przez telefon zapotrzebowania na usługę.

Przedsięwzięcie realizowane jest w oparciu o wolontariat Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz innych organizacji pozarządowych, takich jak Związek Harcerstwa Polskiego, Fundacja Młyn Wsparcie, Fundacja PETRA Senior, Fundacja Fanari, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy “Flandria a także Kibice LECHA., które przystąpią do akcji w porozumieniu z Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Osoby zainteresowane pomocą w ramach wolontariatu mogą się zgłaszać pod numerem telefonu 605 333 825.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar