rondo Rataje fot. PIM

Poznań: Zakończyły się prace na Jana Pawła II

Wymienione torowisko, nowa sieć trakcyjna i nowa jezdnia – zasadnicze roboty budowlane na ul. Jana Pawła II prowadzone w ramach przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje dobiegły końca.

– Rondo Rataje i przyległe ulice zmieniają się na naszych oczach. Modernizację tego układu komunikacyjnego rozpoczęliśmy w ubiegłym roku od ul. Jana Pawła II – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dziś odcinek między rondem a ul. Kórnicką ma już wymienione torowisko tramwajowe z siecią trakcyjną oraz nową jezdnię. Ulica zyskała też wygodne chodniki i drogę rowerową. Powstała infrastruktura uwzględnia więc potrzeby różnych uczestników ruchu: pasażerów komunikacji miejskiej, kierowców, rowerzystów i pieszych.

Od połowy maja na odcinku od ul. Kórnickiej do ul. św. Rocha dostępne są dwa pasy ruchu. Mimo zakończenia prac na ul. Jana Pawła II, wjazd na rondo jest możliwy z dwóch pasów, gdyż z uwagi na toczące się prace na tarczy ronda nie ma jeszcze możliwości wprowadzenia docelowej organizacji ruchu. W bieżącym tygodniu, po wprowadzeniu odpowiedniego oznakowania, uruchomione zostanie również przejście i przejazd rowerowy przez ul. Jana Pawła II na wysokości ul. Kórnickiej.

Wykonano także przejazd przez torowisko tramwajowe i nawierzchnię północnej części ronda, od ul. Jana Pawła II. Analogiczne prace trwają aktualnie od strony ul. Zamenhofa, podczas których należy korzystać z tymczasowego przejazdu przesuniętego w stronę Starołęki.

Na ul. Krzywoustego kierowcy od niedawna poruszają się drogą o nowej nawierzchni. Na jezdni wymalowane zostało docelowe oznakowanie poziome, jednak na czas robót należy stosować się do oznakowania pionowego, czyli nadrzędnego wobec poziomego. Zgodnie z nim, na ul. Krzywoustego od autostrady A2, z wewnętrznego pasa można jechać prosto i skręcić w lewo (przy stałej organizacji ruchu będzie można jechać tylko w lewo). Drugi pas służy do jazdy prosto oraz w prawo.

W nocy z 6 na 7 czerwca wyłączony z ruchu zostanie przejazd przez pas rozdziału na ul. Piłsudskiego. Oznacza to, że wyjeżdżający z osiedla Jagiellońskiego będą mogli skręcić tylko w prawo, nie będzie opcji skrętu w lewo tak jak do tej pory. Zmiana jest konieczna z uwagi na trwające tam prace budowlane.

– Przypominamy, że rejon ronda Rataje jest wielkim placem budowy – ostrzega Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Apelujemy do kierowców o zwracanie uwagi na oznakowanie i stosowanie się do obowiązujących ograniczeń. Róbmy to dla własnego bezpieczeństwa, ale też pracowników znajdujących się na placu budowy. Dla nich zagrożeniem są pojazdy np. przekraczające prędkość czy wymuszające pierwszeństwo. W rejonie ronda pojawiły się tablice z apelem o ostrożność i wizerunkami pracowników budowy, którzy chcą cali i zdrowi wrócić do swoich rodzin.

Koniec wszystkich robót budowlanych wraz z odbiorami technicznymi i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowany jest na wiosnę 2022 roku.

UMP

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze