Poznań: Zakład przy Mogileńskiej będzie miał nowe skrzydło

zakład przy Mogileńskiej fot. UMP

Władze miasta własnie podpisały umowę z inwestorem zastępczym. Dzięki niej Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej 42 już wkrótce będzie miał nowe skrzydło.

Nowoczesny budynek zapewni kompleksową opiekę medyczną: 130 osób równocześnie będzie mogło przebywać na jego Oddziale Rehabilitacyjnym (obecnie 100 łóżek), kolejne sto miejsc przygotowano dla pacjentów na Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym (obecnie jest ich 45). Po rozbudowie z rehabilitacji dziennej będzie mogło skorzystać nawet 180 osób na dobę – to prawie dwa razy więcej niż dziś. W Dziennym Domu Opieki Medycznej będzie kolejne 15 miejsc, tyle samo na Oddziale Dziennym Psychiatryczno-Geriatrycznym. Działać będą poradnie rehabilitacyjna i geriatryczna.

Inwestorem zastępczym została firma SmartInvest. Generalnym wykonawcą rozbudowy jest konsorcjum spółek Wegner oraz Healhtcare Building Solutions, które dobuduje nowe skrzydło budynku za nieco ponad 40 mln zł. Dodatkowa wartość specjalistycznego sprzętu i wyposażenia wynosi ok 1,9 mln – cała inwestycja będzie więc kosztować 42,2 mln zł.

– Polityka senioralna Poznania jest wzorem dla innych miast w całej Polsce – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. – Jest kompleksowa: obejmuje nie tylko pakiet Viva Senior, czyli zestaw bezpłatnych usług dla starszych mieszkańców, ale także duże inwestycje oraz złożone programy, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort życia poznaniankom i poznaniakom w każdym wieku.

To nie jedyna powstająca w Poznaniu inwestycja, która ma służyć starszym lub potrzebującym wsparcia mieszkańcom miasta. Przy ul. Żołnierzy Wyklętych na Strzeszynie powstaje nowa siedziba Domu Pomocy Społecznej nr 1. Wzniesione są już wszystkie kondygnacje budynku czyli piwnice, parter i piętro, a jeszcze tego lata DPS zostanie zadaszony. Wokół działki powstaje droga wewnętrzna, która będzie służyć przyszłym mieszkańcom, pracownikom i gościom placówki.

Na Strzeszyn przeprowadzą się pensjonariusze DPS nr 1, mieszczącego się obecnie w kamienicy przy ul. Bukowskiej. Placówka będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m. in. dzięki dużym pokojom, windom oraz szerokim korytarzom. Zakończenie robót i przekazanie obiektu do użytku planowane jest na koniec 2021 roku.

UMP, el