Poligon Biedrusko ćwiczenia fot. CSWL

Poznań: Zakaz wstępu na teren poligonu w Biedrusku

Z powodu ćwiczeń Defender Europe 2020 wstęp na poligon w dniach od poniedziałku do piątku jest zabroniony – z wyjątkiem weekendu 7,8 marca, kiedy będzie można odwiedzić Śnieżycowy Jar.

Jak poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 do 31 marca na terenie poligonu odbywać się będą ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.30 do 15.00 i od 18.00 do północy. Z tego powodu w okolicy poligonu da się zauważyć zwiększonym ruchem kolumn pojazdów wojskowych, a także zwiększoną aktywnością ogniową poligonu.

W związku z planowanym użyciem uzbrojenia, dla którego strefa bezpieczeństwa obejmuje również rzekę Wartę. Dlatego obowiązuje też zamknięcie dla żeglugi drogi wodnej w granicach poligonu (od km 209,5 do km 216) w dniach: – 04.03, 05.03. 06.03, 09.03. w godz. 18:00 – 04:00, – 11.03, 12.03. w godz. 06:00 – 16:00.

Warto przypomnieć, że teren poligonu wojskowego Biedrusko jest objęty całkowitym zakazem wstępu dla osób nieuprawnionych, w tym dla ruchu pieszego, rowerowego, samochodowego, a także dla wszelkich form turystyki i rekreacji. Zakaz ten obowiązuje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – również, gdy nie ma strzelań na poligonie. Osobną kwestią pozostaje dostępność rezerwatu przyrody „Śnieżycowy Jar”, który znajduje w strefie bezpieczeństwa jednej ze strzelnic, czyli w rzeczywistości w strefie upadku pocisków. Dostęp do niego ze względów bezpieczeństwa jest bardzo ograniczony, jednak wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa w miesiącu marcu i kwietniu będzie możliwość wejścia na teren rezerwatu w soboty i niedziele, w których nie będą realizowane strzelania. Terminy dostępności w marcu i kwietniu będą ustalone w każdy piątek poprzedzający weekend.

Wstęp do rezerwatu w dniach od poniedziałku do piątku, a także w soboty i niedziele kiedy realizowane jest szkolenie w każdym tygodniu marca i kwietnia, jest niemożliwy i kategorycznie zabroniony.

Pracownicy lasów państwowych oraz osoby wykonujące prace na ich rzecz mają prawo przebywania na terenie poligonu w czasie i miejscu uzgodnionym z Komendantem Centrum. Natomiast do otrzymania zgody na realizację innych niż wojskowe przedsięwzięcia, na terenach poligonowych wymagane jest spełnienie wymogów, jakie określa Decyzja nr 187/MON z dnia 09 czerwca 2009r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu Obrony Narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi (w tym umowa użyczenia terenu zawarta z Dyrektorem Wojskowego Zarządu Infrastruktury oraz uzgodnienia z Komendantem CSWL i właściwym terytorialnie Dyrektorem Lasów Państwowych). Minister Obrony Narodowej może każdorazowo wydać decyzję w zakresie przedmiotowego przedsięwzięcia.

CSWL, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze