Poznań: Zaczynają się poważne zmiany na Starym Rynku!

Stary Rynek - Poznań fot. Sławek Wąchała

Jak informują Poznańskie Inwestycje Miejskie, od początku czerwca wykonawca remontu Starego Rynku zacznie wprowadzać zmiany związane z organizacją ruchu na rynku, a remont ruszy pełną parą.

26 maja wydane zostało pozwolenie na budowę – wcześniej wykonawca prowadził jedynie prace przygotowawcze: archeolodzy badali to, co znajduje się pod powierzchnią rynku, a pracownicy wykonawcy segregowali i porządkowali kamienną kostkę.

W czerwca jednak rozpoczną się już poważne prace w terenie, co między innymi oznacza zmiany w organizacji ruchu na płycie. Jednak, jak zapewnia PIM, klienci w dalszym ciągu będą mogli więc korzystać z oferty gastronomicznej okolicznych lokali, bo wejścia do restauracji będą dostępne dla turystów i mieszkańców, a trasy będą wyznaczane tak, by piesi mogli dojść do każdego budynku.

Z pewnością trudniej będzie dostawcom, bo nie będą mieli możliwości wjazdu na płytę Starego Rynku. Zostały jednak dla nich przygotowane koperty do rozładunku towaru i z nich będą musieli korzystać przez cały czas trwania remontu.

„Zasadnicze roboty budowlane rozpoczną się od rozbiórki m.in. krawężników i nawierzchni chodników, później także prowadzone będą prace związane z ważną infrastrukturą podziemną” – informuje PIM. – „W pierwszej kolejności będzie to renowacja sieci wodociągowej i przebudowa sieci gazowej. Równolegle kontynuowane będą badania archeologiczne w miejscu dwóch planowanych zbiorników retencyjnych, tzn. przy budynku Wagi Miejskiej i domkach budniczych. Wkrótce rozpoczną się także prace archeologiczne w miejscu zaplanowanej do rozbudowy podziemnej toalety publicznej. Podczas robót należy liczyć się z wjazdem ciężkiego sprzętu na Stary Rynek, możliwością zwiększenia poziomu hałasu jak i zapylenia. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie robót i poruszanie się tylko wyznaczonymi trasami”.

Prace remontowe muszą się zakończyć najpóźniej jesienią 2023 roku – inaczej miasto straci unijne dofinansowanie, które dostało na ten remont. A już mamy prawie dwutygodniowy poślizg, bo główne prace remontowe miały się zacząć 15 maja.

Przypomnijmy, że celem inwestycji ma być poprawa komfortu poruszania się po rynku, czyli powstanie nowej, równej nawierzchni płyty, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Nowa nawierzchnia będzie jednak częściowo wykonana z kostki dotychczas leżącej na rynku, wykorzystane zostaną także krawężniki i granitowe płyty chodnikowe.

Podziel się: