Poznań: Zaczyna się remont zabytkowego muru. Po kilkunastu latach starań!

Mur oporowy, przeciwpowodziowy Czartoria Poznań fot. Sławek Wąchała

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, poinformował, że Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął przetarg na remont muru oporowego na ulicy Czartoria. Teraz wykonawca ma 120 dni na remont muru.

„Jeden z ostatnich świadków dawnego Chwaliszewa – zabytkowy mur przeciwpowodziowy z początku XX wieku – zgodnie z zapowiedzią przejdzie renowację” – poinformował zastępca prezydenta na swoim profilu na FB. – „Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu rozstrzygnął właśnie przetarg na wybór wykonawcy prac, który będzie miał na ich przeprowadzenie 120 dni od daty podpisania umowy”.

To bardzo dobra wiadomość, bo zły stan zabytkowego muru niepokoił od dawna miłośników historii miasta. I nie da się ukryć, że był efektem braku działań władz miasta przez co najmniej kilkanaście lat. Mur i przylegająca do niego zaniedbana działka to własność miasta, jednak prawem kaduka, bo bez umowy i jakiegokolwiek prawa do tego terenu pewien poznaniak prowadził na niej… parking dla okolicznych mieszkańców, a wcześniej warsztat i magazyny. Dopiero za rządów prezydenta Jacka Jaśkowiaka sprawa została uporządkowana, co również trwało kilka lat – dziki lokator ostatecznie został wyprowadzony przez komornika.

Teraz można więc wrócić do kwestii remontu muru, jest też niezbędna dokumentacja konserwatorska. Już kilka lat temu radny Andrzej Rataj złożył w tej sprawie poprawkę budżetową i dokumentacja powstała.

A co powstanie w tym miejscu, gdy już mur zostanie wyremontowany?
„Chcemy, by docelowo stanowił on uzupełnienie Parku w Starym Korycie Warty oraz miejsce na sezonowy ogródek kawiarniany w pobliżu Warty” – wyjaśnił zastępca prezydenta.

Podziel się: