szkoła, Różana fot. PIM

Poznań: Zaczyna się remont elewacji szkoły przy Różanej. Tym razem od strony wschodniej

Trwa remont zabytkowej szkoły przy ulicy Różanej. Odnowiono wnętrza budynku, a teraz trwają prace przy elewacji. Tym razem miasto chce przywrócić pierwotną urodę części od strony wschodniej. Spółka PIM ogłosiła przetarg.

Elewacja od strony wschodniej to ta od dziedzińca, doskonale widoczna od ulicy Górna Wilda. Wcześniej wyremontowano elewacje zachodnią i północną szkoły oraz wschodnią sali gimnastycznej. To spore wyzwanie, nie tylko dlatego, że szkoła, mająca ponad 100 lat, jest zabytkiem i każdy remont odbywa się pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Elewacja jest mocno zniszczona: tynki i detale są zabrudzone, z widocznymi ubytkami, zniszczone jest też przyziemie arkad, a słupy kiedyś zostały pomalowane farbą, którą teraz trzeba usunąć.

„Zakres podstawowy zadania obejmuje ścianę wschodnią na dziedzińcu szkoły – tynk przejdzie remont i konserwację” – informuje spółka PIM. – „Wszelkie rysy, pęknięcia i ubytki w murze zostaną naprawione. Wykonana zostanie również izolacja przeciwwilgociowa ściany fundamentowej. Podobnie jak w poprzednim etapie, szkoła zyska też nowe okna, które będą nawiązywać kolorem niebieskim do zabytkowych pierwowzorów. Wymienione zostaną parapety wewnętrzne. Przewidziane są również prace konserwacyjne zabytkowej stolarki drzwiowej. Gzymsy będą wzmocnione i naprawione. Wykonawca zajmie się również renowacją i konserwacją detali architektonicznych, które zdobią gmach”.

W ramach remontu zostanie także naprawiony zegar na ścianie budynku i dzwonek, który kiedyś zwoływał uczniów na lekcje – teraz i zegar, i dzwonek nie działają. Sam mechanizm zegara zostanie wyeksponowany dzięki przeszklonej gablocie. Remont czeka też elementy metalowe: zostaną oczyszczone i pomalowane na popielato. Na elewacji zostaną także zamontowane nowe lampy.

Sporo pracy będą mieli remontujący przy renowacji filarów podcienia arkadowego: one również zostaną oczyszczone, wszelkie ubytki uzupełnione, a ławki w podcieniach odnowione. Wykonawca zamontuje również drewniane siedziska.

„Ogłoszony przetarg uwzględnia także tzw. prawo opcji, czyli możliwość rozszerzenia zadania o dodatkowy zakres” – podkreśla spółka. – „Pierwsza możliwość obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie elewacji północnej i wschodniej, tzw. domku woźnego. Druga możliwość w ramach prawa opcji to renowacja ścian i sufitu w podcieniach arkad od strony dziedzińca (dotyczy elewacji wschodniej i elewacji południowej)”.

Decyzja o wykorzystaniu prawa opcji będzie zależna od tego, czy miasto będzie na to stać. na razie chętni na wykonanie prac mają czas do 10 maja, by złożyć swoją ofertę.