Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Poznań: Zaczyna się Festiwal Malta!

Tegoroczny festiwal rozpatruje szczególnie aktualny w tym roku temat świata w uścisku, udostępnił także swoje przestrzenie migrującym artystom, a rozpocznie się wielkim otwarciem w wykonaniu zespołu Générik Vapeur 27 czerwca o 21.00. A na finał proponuje wielkopolskie wesele.

Tegoroczna 32. edycja Malta Festival potrwa od 27 czerwca do 3 lipca. Hasłem tegorocznego festiwalu jest “Świat w uścisku”. “Uścisk ma z jednej strony potencjał bliskości, czułości, troski, zrozumienia i solidarności, z drugiej – może być przemocowy i opresyjny” – wyjaśniają organizatorzy. – “Świat w uścisku to również świat w potrzasku – świat, w którym bezpieczna przestrzeń do życia coraz bardziej się kurczy. Program Malta Festival Poznań 2022 powstawał w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, rasizm, którego ten kryzys był i jest przejawem, skrajne podziały społeczne i konflikty kulturowe. Wojna w Ukrainie wzmocniła naszą potrzebę stworzenia festiwalu będącego przestrzenią upodmiotowienia i radykalnego zbiorowego marzenia o bardziej równościowym jutrze”.

Artystą portretowanym jest w tym roku flamandzki reżyser Luk Perceval, który pokaże w Poznaniu swój tryptyk “Cały smutek Belgii” – trylogię, w której przygląda się historii Belgii – państwa bez narodu, wewnętrznie podzielonego, w którym jak w soczewce skupiają się problemy dzisiejszej Europy (jej kolonizacyjnej przeszłości, masowej imigracji, wielokulturowości, prawicowego zwrotu). Portret Percevala będzie także wzbogacony projekcjami oper Uprowadzenie z Seraju i Infinite Now oraz filmów dokumentalnych The Concealed City (o Linzu, z którego Hitler chciał stworzyć swoją stolicę kultury) i Düsseldorf, mon amour (o trzeciej pod względem liczebności społeczności japońskiej w Europie).

W programie znaleźli się również artyści i artystki, którzy problematyzują swoje pochodzenie, kolor skóry, podwójną tożsamość, kolonizacyjne spojrzenie: Jaha Koo, RUSNAM, Marcela Levi & Lucía Russo, Lia Dostlieva i Andrii Dostliev, Pablo Ramírez González, Wiktor Bagiński, Olena Apczel, Leila Akinyi, Ifi Ude.

Są też tacy, których praca jest wyrazem potrzeby bliskości, kontaktu, solidarności: Trajal Harrell, Olena Siyatovska, Zoi Michailova i Taras Gembik, Igor Shugaleev, Super Besse, Grupa Bergamot. Część z tych projektów została wyłoniona w ramach otwartego naboru No Title skierowanego w tym roku do zagranicznych artystów i artystek, tandemów i grup mieszkających w Polsce.

Podczas tegorocznej Malty odbędzie się również pierwszy zjazd Otwartej Sieci Organizatorek i Organizatorów Kultury „Reagujemy!”, poświęcony namysłowi nad misją, programem, sposobami organizacji pracy i relacjami z odbiorcami i uczestniczkami wydarzeń kulturalnych z perspektywy społeczeństwa wielokulturowego.

Festiwal wraca też do korzeni: w tym roku znów będzie obowiązywał tradycyjny podział na dziedziny teatru, tańca, performansu, sztuk wizualnych, muzyki – i nie tylko dlatego, że publiczności tak jest łatwiej się orientować. “Procesy zachodzące na styku sztuki, edukacji i aktywizmu to dziś integralna część programu wielu festiwali sztuk performatywnych i instytucji kultury. Festiwal powinien zarówno odzwierciedlać zróżnicowany społeczno-kulturowy kontekst, w którym funkcjonuje, jak i świadomie go kształtować”.

Dlatego nazwa Generator Malta przestaje określać odrębną, społeczno-artystyczną część programu kuratorowaną przez Joannę Pańczak i wraca do swojego pierwotnego znaczenia miejsca – miasteczka festiwalowego. Ale będzie się ono mieścić nie w jednej, lecz w aż trzech lokalizacjach: na placu Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania i w parku im. F. Chopina.

Tam będą się odbywały spektakle plenerowe, operujące językiem uniwersalnym, łączącym ludzi różnych pokoleń, zawodów i kultur (Générik Vapeur, V.O.S.A. Theatre & Sunriders, CirKusKus, Michała Walczaka), jak i spektakle przeniesione na otwartą scenę z desek Teatru Zagłębia w Sosnowcu oraz koprodukcja Malta Festival Poznań i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych, wspólne śniadania, rozgrzewki oraz dyskusje Forum, w których wezmą udział m.in. Oksana Zabużko, Khedi Alieva, Sylwia Chutnik, Myroslava Keryk, Agata Sikora, Maciej Zaremba Bielawski, Patrycja Sasnal, Piotr Siemion. Będzie też Strefa Frajdy dla dzieci. Wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się w Generatorze jest bezpłatny.

W programie też spektakle nowego cyrku, pokazy samby, przedstawienia baletowe – a szczegóły wszystkich można znaleźć na stronie festiwalu Malta w zakładce “program”. Andrzej Seweryn zaprosi na dwa teatralne wieczory w teatrze Polskim: w “Savannah Bay” Marguerite Duras w reżyserii Józefa Opalskiego młoda kobieta odwiedza starzejącą się aktorkę, z którą odtwarza wspólne wspomnienia. “Deprawator” Macieja Wojtyszki to podróż do Francji, rozmowy o ojczyźnie i synczyźnie mieszkającego pod Niceą Witolda Gombrowicza i wizytującego go w 1967 r. Czesława Miłosza.

W “Secret Shows from Berlin” głos zabiorą młodzi artyści i artystki z Francji, Włoch, Gwinei, USA, Brazylii, Niemiec i Wielkiej Brytanii, zrzeszeni wokół Arthaus Berlin. “Późno Późno Variété” – wieczór muzyki, komedii, przeciągania liny i innych dzikich występów – poprowadzi kabaretowa trupa odmieńców z Berlina i Poznania. “Cosmino Productions” w Heartburn opowiada o dwóch kobietach stających przed faktem rozpadu europejskiego marzenia o równouprawnieniu płci. “Czterdzieści” Polskiego Teatru Tańca jest opowieścią o czterech dekadach życia pewnej kobiety, o czasie zwątpień, nadziei, zmagań, wyborów i nieprzewidzianych wydarzeń, którymi kierują żądza życia i chęć przetrwania.

Pomysł na “Oddychaj” zrodził się z fascynacji twórczością współczesnej poetki i tłumaczki Julii Fiedorczuk. Tomasz Zajcher w Teatrze U Przyjaciół przygotował opowieść o sytuacji pandemicznej – zamknięciu, izolacji i strachu. Opowieści z pustyni: “Blask kaganka Mandara Purandare” w Baraku Kultury to monodram teatralno-muzyczny inspirowany twórczością wybitnego indyjskiego pisarza Vijaydana Dethy. W spektaklu “Żywot twórczynie” Teatru Emigrant eksplorują tradycję, mitologię i rytuały związane z różnymi etapami życia kobiet. Wielogłos opowieści wybrzmi w trzech słowiańskich językach – białoruskim, polskim i ukraińskim. Ostatniego dnia zobaczymy wzruszający spektakl “Jutro wrócimy do domu”, który jest hołdem dla dzieci którym wojna odebrała dzieciństwo.

Będzie też muzyka: warto będzie się wybrać na Kurs Miejskiego Relaksu, posłuchać mis i dzwonków i koncertu zespołu Róża na finał. B≤edzie też koncert Misi Furtak

Oficjalna inauguracja festiwalu Malta rozpocznie się 27 czerwca o godzinie 21.00. Ulicami Poznania, z placu Kolegiackiego do Starej Rzeźni, przejdzie parada francuskiego zespołu Générik Vapeur, który wystąpi na festiwalu po raz piąty. Francuzi tradycyjnie będą wprowadzać zamieszanie: tańcem, instalacją, pirotechniką i muzyką na żywo chcą skłonić widzów i widzki do refleksji nad wstrząsami i katastrofami naszego świata, krzycząc z całych sił o świecie, który jest zarazem okropny i piękny.

Na finał 3 lipca – Wesele wielkopolskie! Michał Fetler, Rafał Zapała, Malwina Paszek i Jacek Hałas zaproszą widzów na wesele, którego muzyka powstała dzieki temu, że artyści nagrań archiwalnych, tekstów i materiałów z badań terenowych zebranych przez poznańskich etnomuzykologów – a potem ją przetworzyli w swoim stylu.

Strona głównaKulturaPoznań: Zaczyna się Festiwal Malta!